Jak dbać o cerę? Codzienna pielęgnacja - Badania Krwi
31 maja 2022

Twoja cera wymaga troski. Dbaj o nią każdego dnia!

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Nie wiesz, jak dbać o cerę? Rutynowe zabiegi pielęgnacyjne to dla Ciebie wyzwanie? A może zmagasz się od dawna z niedoskonałościami, takimi jak trądzik czy pękające naczynka? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wiedza na temat tego, jak dbać o skórę twarzy, nie jest powszechna. Nie wystarczy samo dobranie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji wybranego typu cery. Bardzo istotna jest kolejność nakładania preparatów podczas codziennych rytuałów piękna.

Dokładne oczyszczenie to podstawa!

Zaczynasz oczyszczanie twarzy od jej szybkiego umycia mydłem lub żelem do kąpieli? Oznacza to, że nie wiesz, jak zadbać o skórę twarzy. Popełniasz w tym wypadku dwa błędy. Pierwszy to pominięciu etapu demakijażu przy użyciu płynu micelarnego. Micele są cząsteczkami, które przyciągają i zamykają wewnątrz sebum oraz brud. Pamiętaj, aby preparat zmyć wodą. Nie tylko po to, by usunąć z cery micele wraz z zanieczyszczeniami, ale również by cząsteczki pozostawione na skórze nie wysuszały jej nadmiernie. To często pomijany etap, który nie wpływa korzystnie na cerę.

Drugim błędem wspomnianego „szybkiego oczyszczania” jest korzystanie z mydła. Ma ono odczyn zasadowy, podczas gdy skóra – kwaśny. Po umyciu nim twarzy może Ci towarzyszyć nieprzyjemne napięcie. Jeśli nie zrezygnujesz z tego nawyku, skóra na twarzy szybko stanie się przesuszona, podrażniona i podatna na rozwój niedoskonałości. Jeśli nie wiesz, jak dbać o cerę naczynkową, suchą i wrażliwą – zacznij od rezygnacji z mycia twarzy mydłem.

Jak należy pielęgnować twarz, by wyglądała zdrowo i promiennie? Poza stosowaniem płynu micelarnego do demakijażu skorzystaj z pianki lub żelu do oczyszczania skóry. Dobierz przy tym preparat do typu cery i problemów, z jakimi się ona boryka.

Rozprowadzaj kosmetyk delikatnie, aby nie rozciągać nadmiernie skóry ani jej nie podrażniać. Do zmycia żelu lub pianki użyj letniej wody, która w przeciwieństwie do ciepłej – domknie pory. Nie zapomnij również o tym, by oczyszczać skórę dwukrotnie w ciągu dnia. Rano usuniesz dzięki temu sebum oraz zanieczyszczenia, a wieczorem dodatkowo makijaż i zgromadzone na skórze drobnoustroje.

Tonizacja w trosce o właściwe pH skóry

Jak zadbać o twarz po jej dokładnym oczyszczeniu? Wykonaj tonizację. Jest to etap, który pozwala przywrócić cerze właściwe dla niej pH, które wynosi ok. 5,5. Jego zadaniem jest przygotowanie cery do aplikacji serum i kremu. Tonik nawilża skórę, odświeża ją i domyka pory. Kwaśne pH nie sprzyja również rozwojowi drobnoustrojów. To szczególnie ważne, jeśli zmagasz się ze stanami zapalnymi towarzyszącymi cerze trądzikowej.

Niestety wciąż toniki są stosowane w pierwszym etapie pielęgnacyjnym – do oczyszczania. Jeśli również tak robisz, oznacza to, że nie wiesz, jak dbać o skórę twarzy. Pora to zmienić! Sięgając po odpowiedni preparat do tonizacji, zapobiegniesz zaburzeniu pracy płaszcza hydrolipidowego skóry, który chroni ją przed nadmierną utratą wilgoci. Wraz z wiekiem bariera ta działa coraz mniej efektywnie (dłużej się odbudowuje). Miej to na uwadze, jeśli chcesz poznać sekrety tego, jak dbać o cerę po 40. lub 50. roku życia.

Serum i krem dla odżywienia i nawilżenia skóry

Chcesz wiedzieć, jak zadbać o cerę, by odzyskała blask, jędrność i wyrównany koloryt? Dobierz odpowiednie serum i krem do twarzy. Czym różnią się te dwa kosmetyki? Serum to koncentrat składników aktywnych w formie gęstej emulsji. Dzięki temu działanie preparatu jest bardziej intensywne niż kremu, ale ukierunkowane na rozwiązanie określonego problemu (np. regenerację czy wyrównanie kolorytu). Serum dostarcza cerze witamin i mocno ją odżywia, a także pobudza w niej metabolizm i procesy fizjologiczne. Stosuj je przede wszystkim na noc, by wydłużyć czas penetracji skóry przez składniki aktywne i zwiększyć tym samym efekt pielęgnacyjny. Pamiętaj, by dobrać preparat w zależności od potrzeb skóry i jej problemów.

Jeśli nie wiesz, jak dbać o cerę trądzikową i tłustą, wybierz serum z kwasami AHA. Gdy zmagasz się z przebarwieniami – kosmetyk, który ma w składzie niacynamid. A jeśli szukasz sposobu na to, jak dbać o cerę suchą – pomocne może być serum z kwasem hialuronowym. Bez względu na wybrany preparat po jego aplikacji na skórę nałóż dodatkowo krem, ponieważ tylko wówczas zabezpieczysz i nawilżysz właściwie cerę, a także zapobiegniesz wyparowaniu samego serum.

Krem w odróżnieniu od serum możesz stosować zarówno po obudzeniu się, jak i tuż przed pójściem spać. Dzięki temu cera stanie się bardziej nawilżona, odżywiona i zregenerowana. Kremy mają gęstszą konsystencję, ale ich regularne stosowanie jest niezbędne, by płaszcz hydrolipidowy cery pozostał w dobrej kondycji.

Czy zatem konieczne jest stosowanie obu preparatów? Tak, jeśli zależy Ci na tym, by skóra na twarzy była zdrowia i promienna. Możesz również zastanawiać się, czy warto zrezygnować z kremu i zastąpić go serum, skoro jest bardziej skoncentrowane. Nie rób tego! Serum ma ukierunkowane działanie, a nie tak wielowymiarowe jak krem. Ponadto serum nie zapewnia ochrony przed promieniowaniem UV i czynnikami zewnętrznymi, czego możesz oczekiwać po kremie.

Maseczki i peelingi do zadań specjalnych

Codzienna pielęgnacja powinna obejmować: demakijaż, oczyszczanie, tonizację oraz aplikację serum i kremu. Nieco rzadziej warto również sięgać po maseczki i peelingi, by utrzymać cerę w dobrej kondycji.

Peeling pozwala złuszczyć martwe i zrogowaciałe komórki naskórka. Możesz zdecydować się na jego mechaniczną lub enzymatyczną (chemiczną) odmianę i stosować 1–3 razy w tygodniu. Pierwszy typ preparatu zawiera ścierające drobinki. Jest więc odpowiedni do cery tłustej i mieszanej. W przypadku cery suchej i wrażliwej taki peeling nawet podczas delikatnego masowania skóry może wywołać podrażnienia. Dlatego lepszym wyborem będzie wówczas drugi typ preparatu złuszczającego – chemiczny. Zawiera on enzymy, które rozpuszczają zrogowaciały naskórek i ułatwiają jego usunięcie. W odróżnieniu od peelingu mechanicznego – ten chemiczny nie wymaga wykonywania masażu. Po nałożeniu wystarczy zostawić go na kilka minut, a następnie spłukać.

Bez względu na wybrany peeling, warto po jego zastosowaniu nałożyć na twarz maseczkę. Jej zadaniem jest odżywienie oraz zregenerowanie cery. Należy o tym w szczególności pamiętać po wykonaniu peelingu mechanicznego, który może podrażniać skórę.

 

Autor: Katarzyna Grzyś-Kurka

 

Bibliografia

  1. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 1, s. 61–67.
  2. M. Bernat i in. Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, „Kosmetologia Estetyczna” s. 575–579.
Oceń artykuł

O Autorze