Uczucie zimna w nogach – przyczyny - Badania Krwi
24 czerwca 2022

Uczucie zimna w kończynach dolnych – jakie są przyczyny?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Zimne kończyny, bez względu na porę roku czy ubiór, mogą być objawem wielu różnych schorzeń. Jeśli towarzyszy im drętwienie i dostrzegasz zmianę koloru skóry, nie lekceważ objawów – mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. 

Uczucie zimna w nogach oraz drętwienie nierzadko dotyka osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i rzadko ćwiczą. Dlatego, aby pobudzić krążenie w kończynach, należy często wstawać i wykonywać proste ćwiczenia. Bywa jednak, że jest to objaw związany z zaburzonym przepływem krwi lub z konkretną chorobą.

Uczucie zimna w nogach – przyczyny

Uczucie zimnych stóp i nóg może być naturalnym objawem, niezwiązanym z żadną chorobą, ale bywa także symptomem różnego rodzaju zaburzeń. Problem jest alarmujący, kiedy za oknem zrobiło się ciepło, a Twoje kończyny pozostają zimne i w dodatku drętwieją. Jedną z najczęstszych przyczyn uczucia zimna w nogach jest problem z krążeniem krwi. Może być on związany z konkretną chorobą lub po prostu z brakiem aktywności fizycznej. 

Zimne nogi mogą być spowodowane także przez:

  • długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, przez co zaburzony jest przepływ krwi;
  • palenie papierosów – nikotyna zwęża naczynia krwionośne i wpływa na zmniejszenie ukrwienia kończyn;
  • stres – nadmiar stresu prowadzi do wyrzutu większej ilości adrenaliny, przez co krążenie koncentruje się w innych miejscach na ciele;
  • przyjmowanie leków – zimne kończyny mogą być efektem ubocznym przyjmowania beta-blokerów, cytostatyków lub interferonu;
  • źle dobrany ubiór – zbyt ciasne skarpetki mogą blokować przepływ krwi w nogach.

Uczucie zimna w nogach może oznaczać także występowanie wielu chorób, na przykład cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zespołu Raynauda lub problemów z jelitami. Zimne nogi towarzyszą również infekcjom.

Uczucie zimna w nogach a choroby

Zimne kończyny bywają objawem wielu różnych chorób. Nieprawidłowy strój, siedzący tryb życia czy palenie papierosów to tylko kilka z przyczyn. Choć w większości nieszkodliwe, zjawisko zimnych nóg nie powinno być bagatelizowane, ponieważ może zwiastować:

  • zaburzenie krążenia w nogach – uczucie zimna od kolana w dół, spowodowane zmniejszeniem dopływu krwi do kończyn. Często wskazuje na choroby serca, wysoki poziom cholesterolu lub obecność złogów w tętnicach;
  • choroby autoimmunologiczne i zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy może wywoływać uczucie zimna w nogach i rękach. W dodatku osoby chore na niedokrwistość, czyli anemię, często uskarżają się na podobne dolegliwości;
  • chorobę Raynauda – objaw Raynauda to zaburzenie mikrokrążenia pod wpływem zimna lub emocji, w wyniku którego bledną palce u rąk i stóp. W palcach dłoni i stóp znajdują się włośniczki, czyli drobne naczynia krwionośne, które reagują na bodźce, takie jak: leki, używki, stres lub temperatura. W przypadku objawu Raynauda ilość włośniczek jest zmniejszona, a receptorów – większa, co przekłada się na podatność na działanie wymienionych bodźców. Kiedy bodziec pojawia się, naczynia krwionośne gwałtownie się kurczą, przez co zmniejsza się ukrwienie palców i występuje uczucie zimna w kończynach;
  • rwa kulszowa – jest to choroba wywołująca ucisk na nerw kulszowy, co powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Poza silnym bólem w odcinku lędźwiowym objawia się mrowieniem, drętwieniem kończyny oraz uczuciem gorąca lub zimna w nogach.

Choć uczucie zimna w nogach nie zawsze oznacza chorobę, warto skonsultować objawy z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad i zleci dodatkową diagnostykę. Szczególną uwagę powinny zwrócić: drętwienie, mrowienie, ból, zasinienie skóry, a także nadmierna potliwość.

Domowe sposoby na zimne nogi 

Jeśli objawy zimnych nóg nie niepokoją Cię szczególnie, na początku możesz spróbować pomóc sobie domowymi, sprawdzonymi sposobami. Przede wszystkim ważne jest zapewnienie stopom odpowiedniego ogrzania poza domem, a także w pomieszczeniach. W domu podstawową kwestią jest noszenie skarpetek i kapci, najlepiej wykonanych z wysokogatunkowej wełny. Ulgę przyniosą także ocieplacze na stopy, termofory i gorąca kąpiel. Warto zainwestować w domowe skarpety z dodatkowymi wypustkami, zapewniającymi mikromasaż pobudzający krążenie w trakcie chodzenia. Możesz także zaopatrzyć się w specjalne akcesoria masujące, takie jak rolki, które kupisz w sklepie ze sprzętem do rehabilitacji lub w aptece. 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na marznące nogi jest ich regularne szczotkowanie. Do tego zabiegu potrzebujesz szczotki z naturalnego włókna lub rękawicy sizalowej. Masaż należy wykonywać w trakcie kąpieli, kiedy skóra jest ciepła i nawilżona, zaczynając od grzbietu stóp, a następnie przechodzić ruchami okrężnymi w stronę pośladka po zewnętrznej i wewnętrznej stronie nóg.

Jeśli Twoje nogi marzną, warto codziennie nacierać je maściami rozgrzewającymi, które uelastyczniają naczynia krwionośne i pobudzają krążenie.

Leczenie zimnych nóg

Kiedy domowe sposoby nie skutkują, warto udać się po poradę do specjalisty. Po wstępnym wywiadzie oraz zmierzeniu ciśnienia krwi lekarz powinien skierować Cię na badanie krwi – morfologię oraz hormony tarczycy, ponieważ uczucie zimnych nóg jest często związane z anemią lub niedoczynnością gruczołu tarczowego.

Jeśli uczuciu zimnych nóg towarzyszą niepokojące objawy, takie jak dolegliwości serca, specjalista zleci szerszą diagnostykę. Marznięcie stóp, sinienie i ból palców mogą być także powiązane z zakrzepowo-zarostowym zapaleniem żył.

Jeśli Twoje nogi są odrętwiałe, a stopy bledną podczas kontaktu z zimną wodą, musisz natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ powodem może być choroba autoagresywna lub miażdżyca. Pamiętaj, że wszystkie niepokojące objawy wymagają reakcji ze strony lekarza.

 

Autor: Marta Skrzypek

Bibliografia

  1. K. Borucka, D. Naskręt, B. Wierusz-Wysocka, Metody oceny mikrokrążenia w skórze u pacjentów z cukrzycą, „Diabetologia Kliniczna” 2014, tom 3, nr 5.
  2. A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, PZWL, Warszawa 2022.
Oceń artykuł

O Autorze