Kiedy unikać badania krwi - przeciwwskazania - Badania Krwi
23 października 2017

Kiedy unikać badania krwi – przeciwwskazania

Test krwi przeciwwskazania

Badanie krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które może powiedzieć nam wiele o stanie naszego organizmu oraz pomóc w wykryciu chorób. Niestety, nie zawsze można je wykonywać. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań – niektóre z nich są trwałe, inne występują jedynie czasowo. Sprawdź, kiedy unikać badania krwi.

Choroby, które stanowią przeciwwskazania

Istnieje szereg chorób, które stanowią przeciwwskazania przy badaniu krwi. Przede wszystkim są to choroby związane z układem krwionośnym, szczególnie zaś zaburzenia krzepliwości krwi. Podobnie rzecz ma się z ciężkimi chorobami skóry – tutaj również zdecydowanie się na badanie krwi nie jest do końca dobrym pomysłem i może mieć poważne konsekwencje.
Uważa się także, że krwi nie powinno oddawać się w przypadku chorowania na choroby zakaźne takie jak WZW, babeszjoza, tularemia. Ostrożnie należy podchodzić do badań krwi w przypadku osób chorujących na nowotwory, cukrzycę, wady serca. W przypadku występowania takich chorób pacjent powinien zawsze mieć potwierdzenie konieczności wykonania badania od swojego lekarza. Skierowanie jest więc koniecznością.

Dyskwalifikacje czasowe, czyli kiedy musisz poczekać

Czasami zdarza się tak, że badanie krwi nie możesz wykonać przez krótki okres czasu. Jest to spowodowane innymi przeprowadzonymi badaniami, chorobami, na które cierpisz lub zabiegami, które przebyłeś. Przyjrzyjmy się więc przypadkom, w których nie można oddawać krwi do badania.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że badanie krwi po wizycie u dentysty nie jest dobrym pomysłem. Jeśli ząb był leczony, musisz poczekać około 2 dni, jeśli zaś nastąpiła jego ekstrakcja, na badanie krwi warto poczekać tydzień.
Przeciwwskazaniem do badania krwi jest stosowanie leków domięśniowych. W takim przypadku musisz poczekać do zakończenia kuracji. Również po szczepieniach należy wstrzymać się z badaniem krwi. Okres dyskwalifikacji czasowej wynosi od 48 godzin do nawet 4 tygodni.
Krwi nie pobiera się również jeśli występują choroby skórne oraz innych ostrych chorób np. układu pokarmowego lub oddechowego. Konieczne jest pełne ich wyleczenie. Przeciwwskazaniem są również ostre stany alergiczne, zwłaszcza te, które wiążą się z występowaniem zmian na skórze.

Podsumowując, jeśli niektóre z przeciwwskazań dotyczą Ciebie lub Twoich bliskich nie decyduj się na badanie krwi na własną rękę. W takiej sytuacji warto skontaktować się ze swoim lekarzem, który zadecyduje, czy badanie krwi jest możliwe do wykonania, czy też należy skorzystać z innych metod diagnostyki.