Upławy – białe, zielone. O czym świadczą? - Badania Krwi
18 lipca 2022

Upławy – o czym może świadczyć dany kolor wydzieliny z pochwy?

Prawidłowa wydzielina z pochwy powinna mieć biały kolor lub być całkowicie przezroczysta. Barwa oraz konsystencja mogą nieznacznie zmieniać się w zależności od cyklu menstruacyjnego. W niektórych sytuacjach upławy – czyli zwiększona ilość wydzieliny o zmienionym kolorze – wskazują na infekcje grzybicze lub bakteryjne miejsc intymnych. Sprawdź, jakich objawów nie wolno ignorować i kiedy warto udać się do ginekologa.

Wydzielina z pochwy – jak powinna wyglądać?

Wydzielina z pochwy to zjawisko fizjologiczne, które dotyczy każdej kobiety. W prawidłowej postaci powinna mieć mlecznobiałą barwę lub być przezroczysta. Oprócz tego powinna być bezwonna i mieć konsystencję zbliżoną do białka jaja kurzego. Jej postać nieznacznie zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Doskonale wiedzą o tym kobiety, które obserwują śluz, np. w ramach planowania ciąży lub tzw. antykoncepcji naturalnej. Na przykład w czasie owulacji – gdy istnieje największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka – śluz jest przejrzysty, rozciągliwy i śliski. Taka konsystencja ułatwia plemnikom poruszanie się i zwiększa prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia. 

Nieznacznie zmieniony kolor śluzu może świadczyć o procesach zachodzących w organizmie. Na przykład biało-różowa (lekko podbarwiona krwią) wydzielina wskazuje na owulację, podczas której dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, a niekiedy także do pękania okolicznych naczynek krwionośnych. Takiego śluzu nie należy mylić z upławami. Upławy to zjawisko niepożądane, któremu towarzyszą wyraźne zmiany w kolorze, konsystencji oraz zapachu wydzieliny z pochwy.

Upławy z pochwy – o czym mogą świadczyć?

Upławy z pochwy to zjawisko patologiczne, które najczęściej świadczy o intymnych infekcjach grzybiczych lub bakteryjnych. Wydzielina zmienia wówczas kolor na brązowy, szary, żółty lub zielony. Zwiększonemu wydzielaniu śluzu towarzyszą zazwyczaj dodatkowe dolegliwości, takie jak świąd czy pieczenie. 

Brązowa wydzielina z pochwy

Brązowa wydzielina z pochwy nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli pojawia się w okresie owulacji (w połowie cyklu menstruacyjnego) i nie towarzyszą jej dolegliwości bólowe. Niekiedy świadczy ona o zagnieżdżeniu się (implantacji) zarodka w jamie macicy i może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Czerwone światło powinno zapalić się wtedy, gdy brązowe lub brunatne upławy pojawiają się w różnych momentach cyklu, są obfite i towarzyszą im dolegliwości, takie jak pieczenie pochwy czy ból brzucha. W takim przypadku mogą wskazywać na polipy lub mięśniaki macicy, nadżerki lub nawet raka szyjki macicy. Tego typu zmiany potwierdzimy tylko podczas USG ginekologicznego. 

Żółta wydzielina z pochwy

Żółte, pieniste upławy z pochwy mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Jest to pierwotniak przenoszony drogą płciową, który wywołuje chorobę zwaną rzęsistkowicą. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach i towarzyszą jej inne objawy, takie jak: obrzęk i zaczerwienienie pochwy, ból podczas oddawania moczu lub stosunków płciowych. Aby pozbyć się problemu, konieczna jest terapia, która polega na podawaniu doustnych środków przeciwpierwotniakowych. Co ważne, leczeniu powinni poddać się także partnerzy seksualni zarażonych kobiet.

Ropne upławy często świadczą o chlamydiozie. Jest to infekcja intymna o pochodzeniu bakteryjnym.

Zielona wydzielina z pochwy

Jeśli upławy mają zielony kolor, wiele wskazuje na to, że powodem są nadżerki miejsc intymnych. Dodatkowe objawy tej przypadłości to:

  • nieprzyjemny zapach śluzu, połączony ze świądem i pieczeniem;
  • ból podczas stosunku;
  • bóle brzucha;
  • krwawienia międzymiesiączkowe.

Serowate upławy

Serowate upławy mają konsystencję twarogu, a także białą lub żółtawą barwę. Częstymi objawami towarzyszącymi są: świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie miejsc intymnych, a także dolegliwości bólowe podczas stosunków płciowych. Zazwyczaj jest to pierwszy sygnał świadczący o grzybiczej infekcji pochwy, którą najczęściej powodują drożdżaki o nazwie Candida albicans. Dolegliwość tę leczy się za pomocą środków przeciwgrzybiczych.

Szara wydzielina z pochwy

Szare upławy najczęściej świadczą o infekcji bakteryjnej. Wydzielina jest wodnista i zazwyczaj ma przykry, rybi zapach. Towarzyszy jej świąd, podrażnienie, a czasem także obrzęk i zaczerwienienie miejsc intymnych. Aby wyleczyć infekcję o charakterze bakteryjnym, konieczne jest zastosowanie antybiotyku. 

Jakie powinny być upławy w ciąży?

Przyszłe mamy często obserwują zmienioną konsystencję wydzieliny z pochwy. Ma ona zazwyczaj mlecznobiałą barwę, jest bardzo gęsta i pojawia się jej znacznie więcej niż w przebiegu cyklu menstruacyjnego. Głównym zadaniem takiego śluzu jest stworzenie naturalnej bariery przed infekcjami intymnymi, które mogłyby zaszkodzić kobiecie w ciąży, a niekiedy zaburzyć też rozwój płodu. Pamiętaj, że w czasie oczekiwania na dziecko także trzeba obserwować barwę oraz konsystencję śluzu. Upławy jako takie nie powinny w ogóle się pojawiać, a ich zielona, żółta lub szara barwa wymaga natychmiastowej reakcji lekarza. Śluz podbarwiony na różowo w końcowych tygodniach ciąży zazwyczaj świadczy o oderwaniu się czopa śluzowego. W przypadku wystąpienia tego objawu nie trzeba od razu jechać na izbę przyjęć. Od tego momentu do rozpoczęcia akcji porodowej, którą zwiastują regularne skurcze macicy, może upłynąć nawet kilka tygodni.

Upławy z pochwy – kiedy udać się do ginekologa?

Każda zmiana koloru śluzu i towarzyszące jej dolegliwości to wystarczający powód, aby odwiedzić gabinet ginekologiczny. Infekcje intymne są trudne do zidentyfikowania na pierwszy rzut oka, dlatego konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Kompleksowy pakiet badań intymnych to prosty sposób na szybką diagnozę i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

 

Autor: Marta Drzazga

Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  2. I. Rudnicka i in., Dermatozy i zakażenia okolic zewnętrznych narządów płciowych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
Oceń artykuł