Jak często i w jaki sposób odrobaczać dzieci? - Badania Krwi
25 października 2022

W jaki sposób i jak często odrobaczać dziecko? Profilaktyka, leczenie, naturalne sposoby

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Odrobaczanie dzieci powinno przebiegać wyłącznie po potwierdzeniu specjalnymi badaniami obecności pasożytów w organizmie. Profilaktyczne zabiegi nie są wskazane, a wręcz mogą być niebezpieczne dla zdrowia. 

Kiedy odrobaczyć dziecko?

Pasożyty przedostają się do organizmu różnymi drogami. Za ich obecność odpowiadają np. słaba higiena ciała, nieprawidłowe przygotowywanie posiłków, w tym obróbka termiczno-chemiczna artykułów oraz bliski kontakt z zainfekowanymi zwierzętami. Wiele z nich bywa ponadto przenoszonych drogą kropelkową oraz przez ukąszenie. Pasożyty bytują także powszechnie w miejscach publicznego użytku. 

Podstawą podjęcia decyzji o odrobaczeniu powinno być potwierdzenie obecności pasożyta w organizmie specjalnymi badaniami, w tym analizą kału. Pamiętaj! Aby patogen został zlikwidowany, musi zostać zidentyfikowany! 

Planowanie i odrobaczanie dwulatka czy starszego dziecka jest złożonym procesem, dlatego powinno odbywać się tylko na wyłączne wskazanie lekarza i dodatkowo pod jego kontrolą. W trosce o zdrowie możesz udać się jednak na konsultację w tej sprawie do gabinetu, a lekarz na pewno doradzi Ci, jak i kiedy najlepiej odrobaczyć dziecko. Nie wahaj się umówić na wizytę, zwłaszcza jeśli obserwujesz u dziecka niepokojące objawy. Nie podejmuj odrobaczania na własną rękę. Możesz jednak przedsięwziąć pewne kroki zachowawcze, dzięki którym zmniejszysz ryzyko infekcji pasożytem! 

Profilaktyka w celu inwazji pasożytniczej u dzieci

Istotą takiego działania jest przeciwdziałanie wtargnięciu larw lub dorosłych osobników do organizmu. Jednym z najważniejszych elementów postępowania zachowawczego jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, czyli mycie rąk po korzystaniu z toalety oraz przed jedzeniem. Trening czystości z maluchem możesz rozpocząć w dowolnym momencie (kiedy tylko uznasz, że jest na to gotowy). Musisz jednak czynnie w nim uczestniczyć przez jakiś czas, aby wypracować u niego pewne nawyki higieniczne. Pamiętaj nie tylko o częstotliwości mycia rąk, ale także o jakości zabiegu. W tym celu niezbędny jest łatwy dostęp do mydła i ręcznika oraz kompleksowy instruktaż z techniki mydlenia, płukania i osuszania skóry. Przypominaj maluchowi, że ważne są nie tylko powierzchnie dłoni, ale też przestrzenie międzypalcowe i przestrzeń pod paznokciami! 

W przypadku niemowlęcia musisz również zadbać o czystość swoich rąk ze względu na to, że masz bliski kontakt z żywnością i środowiskiem zewnętrznym, a karmienie, przebieranie, całowanie i dotykanie ciała dziecka, stanowi łatwą drogę do przeniesienia pasożyta. 

Zawsze dokładnie obrabiaj termicznie mięso, uważając, aby nie było niedogotowane. 

Jeśli chodzi o profilaktykę, cenne bywa utrzymanie w czystości i zdrowiu zwierząt domowych, zwłaszcza takich, z którymi maluch miewa bezpośrednią styczność. Regularnie umawiaj je na wizyty weterynaryjne i wykonuj niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Możesz też zabezpieczyć zwierzaka od zewnątrz, np. obrożą przeciwpasożytniczą. Ogranicz także zabawy malucha z psem czy kotem polegające na lizaniu przez zwierzę ust dziecka bądź dzieleniu się posiłkami i zabawkami. Zabezpieczaj ponadto ręce podczas porządkowania klatki domowego gryzonia! Niektóre pasożyty mogą bytować w sianku czy innych osobistych rzeczach pupila. 

Profilaktyka poza domem

O myciu rąk dziecka pamiętaj po powrocie z klubiku czy placu zabaw, zwłaszcza takiego, w którym znajdowała się piaskownica! Jest to bowiem jedno z powszechnych miejsc bytowania pasożytów odpowiedzialnych za toksoplazmozę i toksokarozę. Pamiętaj też o używaniu rękawic do pracy w ogrodzie czy przy sprzątaniu odchodów zwierzęcych. 

A jak działać w podróży? Wiele kierunków, przede wszystkim tropikalnych, stanowi zagrożenie infekcji różnorodnymi patogenami. Aby zminimalizować ryzyko, bezwzględnie wystrzegajcie się picia wody kranowej czy płynącej. Chcąc ugasić pragnienie, wybieraj wodę butelkowaną, przegotowaną lub filtrowaną. Unikaj także kostek lodu w napojach. Jakość wody jest równie ważna podczas przygotowywania posiłków dla dziecka, np. mleka modyfikowanego.  Odrobaczanie sześciomiesięcznego dziecka może nie być konieczne, jeśli zabezpieczysz jego ciało od zewnątrz odpowiednim do wieku i robaków repelentem. 

Jak odrobaczyć dziecko?

Na odrobaczanie dzieci zalecana jest przede wszystkim farmakoterapia. Odpowiednio dobrane leki działają toksycznie zarówno na dorosłe osobniki, jak i na larwy. W zależności od rodzaju pasożyta czas leczenia bywa różny. Czasem niezbędna jest konsultacja z innym specjalistą, np. okulistą czy neurologiem. 

Cennym uzupełnieniem leczenia są domowe sposoby. Warto m.in. ograniczać w diecie produkty zawierające cukier i białą mąkę pszenną oraz włączyć roślinne napary i soki. Zioła na odrobaczanie dzieci (np. piołun) możesz wykorzystać w formie olejku do kąpieli.

 

Autor: Agata Oleszkiewicz

Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian 

 

Bibliografia

  1. E. Baklayan, Pasożyty. Prawdziwa przyczyna chorób, Vital, Białystok 2016.
  2. W. Ozimek, Nie dam się pasożytom, Montserrat Grass Graupera-Clinical Services & Research, Warszawa 2016.
  3. B. Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Vital, Białystok 2019.
Oceń artykuł

O Autorze