Spis treści:
Naturalne sposoby leczenia dolegliwości zdrowotnych są bardzo popularne. Połączenie ziół z leczeniem farmakologicznym może skutecznie pomóc w wielu chorobach. Niektóre rośliny mogą pomóc w obniżeniu kreatyniny, poprawić pracę nerek i samopoczucie. Choć najbardziej znanym ziołem moczopędnym jest pokrzywa, to warto pamiętać, że podobne właściwości ma także skrzyp polny czy mniszek lekarski. Co warto stosować na nerki?
Co to jest kreatynina?
Kreatynina jest organicznym związkiem chemicznym służącym do badania czynności nerek. Jest pochodną kreatyny, która występuje w mięśniach i ścięgnach. Badanie kreatyniny jest jednym z podstawowych badań, które warto wykonywać raz w roku, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów nawet częściej. Wyniki tego badania pozwalają ustalić, czy nerki pracują prawidłowo, a także zdiagnozować choroby metaboliczne. Sprawdzenie stężenia kreatyniny jest również konieczne przed wykonaniem niektórych badań obrazowych, takich jak tomografia czy rezonans magnetyczny z kontrastem.
O czym może świadczyć wysoki poziom kreatyniny?
Kreatynina jest związkiem, który jest usuwany z organizmu przy pomocy nerek. Jeśli pracują one nieprawidłowo, to jej stężenie jest wysokie i jest to znak sugerujący, że narząd ten jest uszkodzony. Stężenie kreatyniny jest zależne od kilku czynników, takich jak wiek, płeć, sylwetka czy dieta. Istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o tym, że związek ten jest wyższy, niż powinien. Są to:
- opuchlizna,
- obrzęki kończyn dolnych,
- nudności i wymioty,
- zaburzona częstotliwość oddawania moczu,
- skurcze mięśni,
- problemy ze snem – bezsenność lub wybudzanie się w nocy,
- bóle pleców, w szczególności w dolnym odcinku.
Nieprawidłowe wyniki badań należy omówić z lekarzem, ponieważ ich przyczyna może być różna, a jej ustalenie będzie pomocne w wyborze odpowiedniego leczenia. Wysoka kreatynina jest wynikiem ciąży, cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek, ostrej niewydolności nerek, a także może ona wynikać z wieku lub stosowanych leków.
Kiedy należy wykonać badanie kreatyniny?
Badanie kreatyniny często zleca lekarz na podstawie wywiadu medycznego i oceny dolegliwości. Poziom tego związku jest badany w przypadku podejrzenia kłębuszkowego zapalenia nerek, odmiedniczkowego zapalenia nerek, przerostu prostaty u mężczyzn, chorób układu moczowego, jak zapalenie pęcherza czy obecność kamieni nerkowych, czasem także cukrzycy czy odwodnienia.
Poziom kreatyniny może być również oznaczany przed badaniami obrazowymi, a także operacjami chirurgii ogólnej. Należy jednak pamiętać, że ten parametr jest zmienny i oznaczenie jego poziomu należy wykonać najlepiej bezpośrednio przed planowanym zabiegiem lub badaniem obrazowym.
Badanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Pobierana jest surowica krwi z żyły łokciowej. Przed pobraniem nie należy nic jeść przez przynajmniej 8–12 godzin, a do laboratorium zgłosić się na czczo. Dzień przed badaniem należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych, ponieważ mogą one mieć wpływ na wynik badania. Nie powinno się także spożywać alkoholu na 2–3 dni przed pobraniem krwi.
Jak obniżyć poziom kreatyniny?
Wartości referencyjne badania kreatyniny zależą od laboratorium, które bada próbkę krwi. Są one inne dla kobiet oraz mężczyzn. W przypadku dzieci wyniki także mogą się różnić. Ostateczny wynik powinien być jednak zinterpretowany przez lekarza. Wysoka kreatynina wymaga wprowadzenia kilku zmian w swoim trybie życia. Będzie to idealne uzupełnienie leczenia.
Warto przyjrzeć się swojej diecie. Powinna ona zawierać zmniejszoną ilość tłuszczu, a także być dobrze zbilansowana. Do jadłospisu należy włączyć świeże warzywa i owoce, a ograniczyć spożywanie mięsa, nabiału czy strączków. Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się, aby dorosła osoba spożywała przynajmniej 2–2,5 litra wody dziennie, a tę ilość zwiększała w dni, kiedy wykonuje intensywne ćwiczenia lub przebywa na zewnątrz podczas wysokich temperatur. Należy także zmniejszyć ilość spożywanej soli. Dozwolona jest jedna płaska łyżeczka dziennie, choć lepszym pomysłem jest zamiana jej na zioła, które nadają potrawom smak, a dodatkowo są zdrowsze niż sól.
Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Najlepiej dopasować ją do własnych możliwości i umiejętności. Zalecana tygodniowa ilość ruchu to 150 minut. Można to rozłożyć na 5 dni po 30 minut. Aby poprawić swoje zdrowie, warto także zrezygnować z używek, jak papierosy i alkohol. Warto pamiętać, że wysoki poziom cukru sprzyja wzrostowi stężenia kreatyniny. Należy dbać o to, aby spożywać produkty o niskim poziomie glikemicznym i regularnie kontrolować poziom cukru we krwi.
Na wzrost kreatyniny wpływają także intensywne treningi, w szczególności siłowe. Sportowcy często mają wysoki poziom tego związku, podobnie jak osoby, które suplementują kreatynę, aby szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Zioła na obniżenie kreatyniny
Zioła mogą wspierać leczenie podwyższonej kreatyniny. Można je pić profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nerki, o ile nie wchodzą one w interakcje ze stosowanymi lekami. Wspomagająco warto pić zioła o właściwościach moczopędnych, które poprawią funkcjonowanie nerek. Sprawdzą się pietruszka, mniszek lekarski, pokrzywa, imbir czy skrzyp polny. Dobrym pomysłem jest regularne picie czystka. Zioła o właściwościach moczopędnych można kupić zarówno w formie suszonej, jak i kapsułek.
Osoby chore na niewydolność nerek powinny w szczególności zadbać o swój układ moczowy. Brak leczenia może prowadzić do konieczności dializ lub przeszczepu nerki. Zioła powinny być stosowane w porozumieniu ze swoim lekarzem, jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Sprawdzi się krwawnik, który oczyszcza nerki, a także wykazuje działanie odtruwające. Równie godne uwagi są brzoza, skrzyp i pokrzywa. Poza właściwościami moczopędnymi mają one także działanie przeciwzapalne.
W celu wyeliminowania obrzęków warto rozważyć napar z mniszka lekarskiego. Pomaga on pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, która może powodować zastoje w kończynach dolnych. Herbaty ziołowe należy pić 1–3 razy dziennie. Nie powinno się ich dosładzać, chociaż niektórzy dodają miód, aby poprawić walory smakowe.
Najczęstszym wyborem jest herbata z pokrzywy, która ma działanie moczopędne. Ponadto zawiera wiele cennych pierwiastków, takich jak: potas, magnez, wapń, fosfor czy żelazo. Oczyszcza ona nerki, wspomagając ich pracę i jednocześnie odtruwając organizm. Nie należy jej spożywać w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, ponieważ zwiększa ona częstotliwość wizyt w toalecie.
Co jest ważne podczas stosowania ziół?
Zioła mają wiele właściwości, dlatego nie należy ich stosować bez umiaru. W połączeniu z niektórymi lekami mogą powodować niekorzystne działania. Stosowanie ziół moczopędnych może również wypłukiwać potas, dlatego istotne jest jego regularne uzupełnianie. Można go znaleźć w pomidorach, bananach czy brokułach. Brak tego pierwiastka może negatywnie wpływać na pracę serca, osłabiać mięśnie szkieletowe i powodować zaparcia.
Należy uważać na połączenie niektórych ziół z lekami. Kory wierzby nie powinno się łączyć z NLPZ oraz lekami przeciwzakrzepowymi. Korzeń lukrecji wchodzi w reakcje z lekami steroidowymi. Stosując leki, należy skonsultować przyjmowanie ziół z lekarzem, ponieważ pomimo ich wielu właściwości zdrowotnych mogą one spowodować szereg niekorzystnych działań.
Autor: Sylwia Brodniewska
Bibliografia
- P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
- E. Król, R. Rutkowski., Przewlekła choroba nerek – klasyfikacja, epidemiologia i diagnostyka, „Forum Nefrologiczne”, 2008, 1, 1, s. 1–6.
- T. Easley, S. Horn, Zioła, które leczą : nowoczesna roślinna apteka w twoim domu, tłum. B. Kotarski, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019.