Spis treści:
Łamliwe, rozdwajające się paznokcie nie są wyłącznie problemem estetycznym. Kiepska kondycja paznokci świadczy o braku witamin i minerałów w organizmie. Warto zwrócić uwagę na ten sygnał i uzupełnić niedobory. Sprawdzamy, jakie witaminy na wzmocnienie paznokci warto przyjmować.
Czynniki, które wpływają na zły stan paznokci
Słaba płytka o niezdrowym kolorycie może świadczyć zarówno o niewłaściwej diecie, jak i o chorobach paznokci. Nie bez znaczenia jest tryb życia i pracy. Jeśli dłonie mają ciągły kontakt z silnymi detergentami, również nie wyglądają estetycznie i wymagają wzmocnienia. Jak widzisz, problem słabych i łamliwych paznokci może mieć różne podłoże. Zażywanie witamin z pokarmem i dobrze dopasowaną suplementacją wzmacnia macierz i płytkę tak, by paznokcie były odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych.
Jakie witaminy pomagają na wzmocnienie paznokci?
Witaminy nie są substancjami, które budują komórki lub dostarczają energię. Ich zadaniem jest regulacja procesów zachodzących w komórkach oraz działanie ochronne. Dlatego niedobory witamin powodują nieprawidłowości w działaniu całego organizmu. Są to substancje, które na co dzień przyjmujemy z pokarmem. Aby utrzymać prawidłowy poziom wszystkich witamin, konieczna jest zbilansowana dieta. Większość z nas jej nie przestrzega, dlatego sięgamy po suplementy. Witaminy wyprodukowane w laboratorium mają wygodną formę tabletek lub kapsułek.
Zła kondycja paznokci to jeden z sygnałów, które organizm wysyła w momencie niedoborów witamin. Jakie witaminy warto przyjmować na pękające paznokcie, aby poprawić ich stan?
Witaminy na zdrowe paznokcie:
- Witamina B12 – reguluje wchłanianie żelaza, które bezpośrednio wpływa na wygląd paznokci. Aby je wzmocnić, należy zadbać o spożywanie posiłków bogatych w magnez i witaminę B12. Oznaką niedoboru witaminy B12 jest niebieskawy kolor płytki.
- Witamina B7 (biotyna) – reguluje wytwarzanie enzymów, które odgrywają dużą rolę w pracy organizmu. Jej niedobory wpływają na stan paznokci, włosów i skóry.
- Witamina C – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który jest niezbędny do produkcji kolagenu – substancji budulcowej paznokci. Niedobory witaminy C objawiają się między innymi spowolnieniem wzrostu paznokci i ich łamliwością.
- Witamina A – substancja, która ma bezpośredni wpływ na proces podziału komórek w organizmie. Niedobór powoduje spowolnienie wzrostu paznokci i ich wyraźne osłabienie. Jednym z objawów niedoboru witaminy A jest łuszczenie się skóry wokół płytki paznokcia.
Podczas komponowania diety lub wyboru suplementacji musimy pamiętać o tym, że nie tylko witaminy odpowiadają za stan paznokci. Bardzo istotne jest, by oprócz witamin dostarczać organizmowi inne substancje, które wspierają prawidłowy wzrost i zdrowy wygląd paznokci.
Substancje, które wspomagają witaminy, to:
- Cynk – bierze udział w procesie podziału komórek, dlatego jego niedobór spowalnia wzrost paznokci i wpływa na ich wygląd. Sygnałem, że powinniśmy dostarczyć do organizmu ten pierwiastek, są białe plamki na płytce paznokcia.
- Krzem – jeden z najważniejszych pierwiastków, które odpowiadają za zdrowe i mocne paznokcie. Zalecany, gdy płytka jest słaba i łamliwa.
- Molibden – pierwiastek odpowiedzialny za proces metabolizowania aminokwasów siarkowych. Są to substancje, które tworzą keratynę, czyli budulec paznokcia. Niedobór molibdenu w naturalny sposób powoduje niski poziom aminokwasów i niewytwarzanie wystarczającej ilości keratyny.
- Kwas foliowy – reguluje proces budowy czerwonych krwinek, przez co ma wpływ na proces wzrostu paznokci.
Słabe i łamliwe paznokcie to oznaka, że jednej lub wielu z powyższych substancji brak jest w codziennej diecie. Jednak rozpoczęcie suplementacji bez dokładnego określenia niedoborów nie jest dobrym pomysłem. W aptekach i drogeriach dostępne są gotowe preparaty, które zawierają wszystkie wyżej wymienione substancje. Takie witaminy na wzmocnienie paznokci nie są jednak niezbędne dla wszystkich.
Jak mogę sprawdzić, czy potrzebuję witamin na paznokcie?
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badań, które w sposób dokładny i czytelny dostarczają informacji na temat niedoborów konkretnych substancji w organizmie. Może się bowiem okazać, że stan paznokci wynika z trybu życia lub pracy, natomiast suplementacja nie jest niezbędna. Wykonanie badań da nam obraz na temat ogólnej kondycji organizmu, bo pamiętajmy, że to ona odpowiedzialna jest za zdrowy wygląd.
Nie możemy dopuścić, by organizm otrzymywał zbyt dużo niektórych witamin lub minerałów. Skutki przedawkowania mogą powodować objawy, których pacjenci bardzo często nie łączą ze źle dobraną suplementacją. Chodzi tu o przedawkowanie witamin nierozpuszczalnych w wodzie – organizm nie wydala ich nadmiaru tak jak w przypadku witamin rozpuszczalnych. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są magazynowane, a nadmiar niektórych z nich może być toksyczny. Przedawkowanie biotyny niesie za sobą problemy ze strony układu pokarmowego, np. biegunki czy wymioty. Jeśli przyjmiesz za dużo witaminy A, możesz doświadczyć częstego bólu głowy, nadpobudliwości. W skrajnych przypadkach stosowanie zbyt dużych ilości witaminy A prowadzi do zaburzenia pracy wątroby. Witaminy C i B12 są rozpuszczalne w wodzie – ich nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem.
Autor: Magdalena Głowala-Habel
Bibliografia
- J. Żurek, M. Zawadzka, A. Sawicka, M. Mazurkiewicz-Bełdzińska, Obraz kliniczny niedoboru B12. Opis przypadku i przegląd literatury, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2021, nr 17(4), s. 176–179,
- M. Zasada, A. Adamczyk, Witamina A. Budowa i mechanizm działania, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 5, s. 517.
- A. Winiarska-Mieczan, W. Smolińska, E. Kowalczuk-Vasilev, Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lublin 2022.