Przyczyny wypadania zębów – choroby - Badania Krwi
20 lipca 2022

Wypadanie zębów – jakie są najczęstsze przyczyny?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Wypadanie zębów mlecznych u dzieci to całkowicie naturalne zjawisko, którym nie trzeba się martwić. Jednak u osób dorosłych jest to już dość niepokojący objaw, który może świadczyć o różnych chorobach. Do najczęstszych przyczyn należą choroby dziąseł, a w szczególności paradontoza. Wypadaniu zębów sprzyjają także nieodpowiednia higiena jamy ustnej lub jej brak, wiek lub czynniki genetyczne.

Wypadanie zębów – kiedy staje się powodem do niepokoju?

Wypadanie zębów to zjawisko, które może mieć zarówno podłoże fizjologiczne, jak i patologiczne. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym tracą zęby mleczne, w których miejscu pojawiają się zęby stałe. To zupełnie naturalny proces na tym etapie rozwoju. Zęby mogą wypadać również w dorosłym wieku, jednak u zdrowego człowieka nie powinno się to zdarzać. Taki stan rzeczy może świadczyć o złym stanie zdrowia lub o rozwijającej się chorobie. U dorosłych kobiet zęby wypadają także w okresie menopauzy, czyli przekwitania. Powodem jest stopniowe zmniejszenie wytrzymałości kości, do których zalicza się też szczęka i żuchwa. Jeśli do tego dojdzie nadwaga lub cukrzyca typu 2, prawdopodobieństwo przedwczesnej utraty zębów wzrasta. Wraz z wiekiem kości stają się słabsze, dlatego zęby mogą wypadać także u seniorów. Jeśli utrata zębów nie ma związku z tymi naturalnymi etapami, warto poszukać przyczyny problemu.

Wypadanie zębów – przyczyny

Wypadanie zębów może mieć różne przyczyny. Niekiedy powodem jest niewystarczająca higiena jamy ustnej lub jej brak. Za ten problem bywają też odpowiedzialne czynniki genetyczne lub choroby, takie jak paradontoza lub osteoporoza.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej

Codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy u stomatologa to gwarancja zdrowych i mocnych zębów. Są jednak osoby, które z powodu braku czasu lub samodyscypliny dopuszczają się szeregu zaniedbań. Nieprawidłowe nawyki utrwalane przez lata mogą doprowadzić nie tylko do głębokiej próchnicy, ale także do wypadania zębów. Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • zbyt krótkie lub powierzchowne szczotkowanie zębów. Pamiętaj, że mycie zębów powinno trwać około 2 minut;
  • częsta rezygnacja z mycia zębów i zastępowanie tego rytuału żuciem gumy lub samym płukaniem ust;
  • zbyt rzadka wymiana manualnej szczoteczki do zębów lub zbyt długie eksploatowanie tej samej końcówki szczoteczki elektrycznej (ten element powinno wymieniać się raz na trzy miesiące);
  • rezygnacja z wieczornego mycia zębów – pamiętaj, że po całym dniu w jamie ustnej gromadzi się sporo bakterii, które mogą powodować próchnicę;
  • brak stosowania nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej;
  • niewłaściwa dieta bogata w cukry proste, które przyczyniają się do powstawania próchnicy.

Choroby dziąseł

Wypadanie zębów może być skutkiem chorób dziąseł, a wśród nich na pierwszy plan wysuwa się paradontoza. Paradontoza, nazywana także zapaleniem przyzębia, rozwija się pod wpływem bakterii z kamienia nazębnego. Potrafią one docierać do kości szczęki i wywoływać ubytki kostne. Pierwszym widocznym symptomem tej choroby jest odsłonięcie szyjek zębowych, zmniejszenie powierzchni dziąseł, a w konsekwencji wypadanie zębów. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Rutynowe szczotkowanie może okazać się niewystarczające, dlatego przynajmniej raz w roku warto udać się do dentysty na bezbolesny i mało inwazyjny zabieg piaskowania.

Choroby kości

Zęby to część układu kostnego, dlatego ich wypadanie może świadczyć o chorobach kości. Przyczyną wypadania zębów może być więc osteoporoza. Zmniejszenie gęstości kości – a na tym właśnie polega ta choroba – dotyczy około 2 mln Polaków. Łamliwość kości i wypadanie zębów to charakterystyczne symptomy osteoporozy. Do objawów tej dolegliwości należą także: 

  • ból kręgosłupa;
  • rozwijające się wady postawy, np. hiperkifoza, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym;
  • ból głowy;
  • ból brzucha;
  • ból karku;
  • ból w trakcie kichania lub kaszlu;
  • neuropatia, czyli zaburzenie czucia w różnych częściach ciała.

Jeśli pojawia się podejrzenie, że osłabione zęby to wynik choroby kości, zrób kompleksowe badania w kierunku osteoporozy.

Czynniki genetyczne

Za wypadanie zębów w dorosłym wieku mogą być odpowiedzialne czynniki genetyczne. Zachodzi więc prawdopodobieństwo, że jeśli problem ten dotyczył twoich rodziców lub dziadków, ty również możesz się z nim zmagać. Pamiętaj, że predyspozycje genetyczne nie muszą prowadzić do utraty zębów. Jeśli zachowasz odpowiednie zasady higieny jamy ustnej i będziesz regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, problem może cię ominąć.

Wypadanie zębów – do jakiego lekarza się udać?

Wypadanie zębów to przypadłość, z którą wiele osób zgłasza się w pierwszej kolejności do stomatologa. I bardzo słusznie – dentysta oceni stan uzębienia, dziąseł i wskaże prawdopodobną przyczynę problemu. Jeśli jest nią paradontoza lub osteoporoza, działania profilaktyczne nie wystarczą – konieczne będzie leczenie przyczynowe, czyli terapia podstawowej choroby.

Wypadanie zębów stałych – jak mu zapobiec?

Jest wiele sposobów, aby uniknąć wypadania stałych zębów. Warto wypracować kilka dobrych nawyków i wprowadzić je do codziennej rutyny. Aby zapobiec przedwczesnej utracie zębów:

  • dbaj o higienę jamy ustnej – regularnie myj zęby, płucz jamę ustną antybakteryjnym płynem i używaj nici dentystycznej;
  • odżywiaj się zdrowo i dbaj o to, aby dieta była bogata w wapń, czyli składnik mineralny, który odpowiada za mocne kości;
  • regularnie odwiedzaj gabinet dentystyczny i wykonuj zabieg piaskowania, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii w kamieniu nazębnym;
  • dbaj nie tylko o zęby, ale nie zapominaj też o pielęgnacji dziąseł.

Te rutynowe czynności nie dają gwarancji, że zęby nie zaczną wypadać, jednak zmniejszają ryzyko pojawienia się tego problemu.

 

Autor: Marta Drzazga

Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Walczak, Sztuka mycia zębów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
  2. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej. Metodyka i środki, Wydawnictwo Med Tour Press, Otwock 2019.
  3. E. Czerwiński, Osteoporoza – problem interdyscyplinarny, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
Oceń artykuł

O Autorze