Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób, które mają podwyższony poziom cukru we krwi. Przyczyną mogą być niewłaściwe nawyki żywieniowe, ale również obciążenia genetyczne. Niezależnie od źródła podwyższonego stężenia glukozy we krwi, jest to stan, którego nie warto lekceważyć. Wysoki poziom cukru ma negatywny wpływ na pracę wielu narządów i układów w Twoim ciele. Sprawdź, jak obniżyć poziom cukru we krwi.
Jak zbadać poziom cukru we krwi?
Cukrzyca w bliskiej rodzinie lub pogorszone samopoczucie powinny skłonić Cię do badania poziomu cukru we krwi. Samodzielna diagnostyka nie jest wskazana, dlatego gdy tylko zauważysz objawy, które mogą wskazywać na podwyższony poziom glukozy, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Dzięki temu uzyskasz właściwą diagnozę. Jak zbadać poziom cukru we krwi? Najbardziej miarodajne wyniki otrzymasz, wykonując badanie stężenia glukozy. Dzięki niemu lekarz będzie mógł prawidłowo ocenić Twój stan zdrowia. Badanie poziomu cukru jest bowiem pierwszym krokiem w rozpoznaniu i leczeniu cukrzycy.
Stężenie glukozy wyznacza się również w diagnostyce chorób wątroby, trzustki, a także innych narządów. Szerokie zastosowanie badania cukru we krwi sprawia, że jest ono często zalecane do wstępnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Aby oznaczyć stężenie glukozy, należy zgłosić się do wybranej placówki laboratoryjnej na pobranie krwi. Wyniki dostępne są już na następny dzień roboczy. Mimo że w pierwszej kolejności trafią one do Twoich rąk, pamiętaj, by koniecznie skonsultować je z lekarzem. Będzie on mógł je prawidłowo zinterpretować, biorąc także pod uwagę obciążenia genetyczne i pozostałe wyniki badań.
Badanie cukru – ile wynosi norma?
Jeśli jesteś osobą zdrową, Twój prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien mieścić się w granicach 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l) [1]. Wynik stężenia glukozy nie może być wyższy od wskazanych wartości. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom cukru we krwi powinien być skonsultowany z lekarzem. Obie sytuacje mogą świadczyć o konieczności szerszej diagnostyki i wdrożenia odpowiednio dobranego leczenia. Nawet jeśli wynik będzie wydawał Ci się niepokojący, poczekaj na wizytę u specjalisty. Samodzielna diagnostyka może prowadzić do błędnych wniosków, a w konsekwencji do zaniechania lub źle dobranego leczenia.
Wysoki cukier – grupy ryzyka
Mimo że badanie cukru to jedno z podstawowych badań, jest grupa osób, która szczególnie powinna zwracać uwagę na poziom cukru we krwi. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca wyznaczanie przynajmniej raz w roku stężenia glukozy u osób, których dotyczy:
- otyłość,
- niski poziom aktywności fizycznej,
- nadciśnienie,
- podwyższony cholesterol,
- cukrzyca występująca w bliskiej rodzinie.
Zanim dowiesz się, jak obniżyć cukier we krwi, wykonaj podstawowe badania i przeprowadź wywiad zdrowotny w bliskiej rodzinie. Dzięki temu dowiesz się, czy należysz do grupy ryzyka. Regularne laboratoryjne badania poziomu cukru pozwolą monitorować na bieżąco Twój stan zdrowia. Nie lekceważ przy tym dolegliwości, które są typowe dla grupy ryzyka podwyższonej glikemii. Każda z wymienionych wyżej jednostek chorobowych może w dłuższym czasie doprowadzić do hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Pamiętaj więc o profilaktyce, która pozwoli Ci ograniczyć ryzyko cukrzycy i innych poważnych chorób wewnętrznych.
Jak obniżyć cukier?
Wysoki poziom cukru budzi niepokój i kojarzy się z przewlekłą chorobą, jaką jest cukrzyca. Zamiast obawiać się diagnozy, dowiedz się, jak obniżyć cukier, aby wyniki znów były w normie. Wiele bowiem zależy od tego, jaki jest Twój ogólny stan zdrowia. Wszystkie sposoby na to, jak obniżyć cukier, powinny być wdrażane po konsultacji ze specjalistą. Jeśli jesteś osobą zdrową, która nie znajduje się w grupie ryzyka, możesz profilaktycznie dbać o odpowiedni poziom cukru we krwi, prowadząc aktywny tryb życia.
Zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu to uniwersalne metody, które pozwolą Ci cieszyć się dobrym zdrowiem. Również ci, u których zdiagnozowano cukrzycę, mogą korzystać z dobrodziejstw działań profilaktycznych. Warto przy tym pamiętać, że osoby ze stwierdzonym podwyższonym stężeniem glukozy we krwi powinny wdrożyć dodatkowe zalecenia od lekarza. Jak obniżyć cukier, gdy poziom glukozy okazał się zbyt wysoki?
Profilaktyka w hiperglikemii
W obniżaniu poziomu cukru we krwi kluczowa jest zbilansowana dieta, która ogranicza cukry proste. Jeśli będziesz unikać spożywania wysoko przetworzonej żywności, słodyczy i przekąsek oraz napojów słodzonych, z dużym prawdopodobieństwem obniżysz poziom cukru we krwi i poprawisz inne parametry zdrowotne. Twoja dieta powinna być bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak orzechy, kasze czy warzywa strączkowe. Jeśli lekarz uzna, że wysoki poziom cukru we krwi jest związany z cukrzycą lub inną chorobą przewlekłą, wówczas konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia w postaci insuliny lub tabletek doustnych.
Odpowiedź na pytanie, jak obniżyć poziom cukru we krwi, nie jest prosta. Niezależnie od diagnozy warto wdrożyć działania profilaktyczne i regularnie kontrolować stężenie glukozy. Po każdym badaniu skonsultuj otrzymane wyniki z lekarzem, aby otrzymać odpowiednią diagnozę. Poziom cukru we krwi to bardzo ważny wskaźnik zdrowotny, jednak jest on ściśle powiązany z innymi parametrami. Dopiero po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia i skuteczne obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Autor: Anna Stachurska
Weryfikacja merytoryczna: Wiktor Trela
Bibliografia:
- A. Szczeklik, P. Gajewski, „Interna Szczeklika 2020”, Medycyna Praktyczna, wyd. 11, Kraków 2020.
- Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych z cukrzycą 2021 – Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
- https://diabetyk24.pl/blog-section/Normy-cukru-we-krwi [19.05.2022]

