Zimne stopy i dłonie - Jak sobie z nimi poradzić? - Badania Krwi
28 grudnia 2021

Zimne stopy i dłonie – jakie są tego przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?

Zimne stopy i dłonie to nieprzyjemna, lecz dość częsta dolegliwość, zwłaszcza w czasie chłodniejszych pór roku. Jak sobie radzić z wychłodzeniem kończyn? Sprawdź, jakie czynniki mają na to wpływ i dowiedz się, z czym dokładnie związane jest uczucie lodowatego zimna w dłoniach oraz stopach.

Zimne stopy i dłonie – kiedy najczęściej pojawia się ta dolegliwość?

Chyba nie ma osoby, która nigdy w życiu nie doświadczyłaby nieprzyjemnego uczucia zimnych dłoni oraz stóp. Ta dolegliwość dotyczy zwłaszcza kobiet – najczęściej daje o sobie znać jesienią, zimą i wczesną wiosną. Niska temperatura może przyczynić się do wychłodzenia kończyn, jednak nie jest jedynym powodem uczucia zimna w tych częściach ciała. Gdy organizm odczuwa chłód, koncentruje się szczególnie na ogrzewaniu najważniejszych narządów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, mózg czy nerki. Wówczas dochodzi do tzw. centralizacji krążenia – zwiększa się przepływ krwi w głowie, klatce piersiowej i jamie brzusznej, a zmniejsza się w kończynach. To zupełnie normalna reakcja ciała, dlatego nie należy się tym niepokoić.

Jeżeli jednak zimne stopy i dłonie dokuczają Ci cały rok, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Podłożem tej dolegliwości mogą być czynniki zewnętrzne, łatwe do wyeliminowania lub wewnętrzne, takie jak słabe krążenie krwi, czy choroby z nim związane.

Zimne stopy – przyczyny: skarpetki ze zbyt ciasnymi ściągaczami

Częstą przyczyną zimnych kończyn dolnych są skarpety, podkolanówki lub pończochy ze zbyt ciasnym wykończeniem. Wąskie ściągacze i manszety uciskają naczynia krwionośne, przez co ograniczają swobodny przepływ krwi. To prowadzi do wychłodzenia kończyn, czego efektem są zimne nogi, a zwłaszcza stopy.

Podobnie wygląda sprawa z lodowatymi dłońmi – zbyt mocno zapięty pasek od zegarka, ciasne bransoletki oraz rękawiczki także blokują krążenie i są bezpośrednią przyczyną odczuwania chłodu w tych częściach ciała.

Ten czynnik bardzo łatwo wyeliminować – wystarczy wybierać skarpetki i rękawiczki z luźniejszymi ściągaczami, zrezygnować z ciasnej biżuterii, a zegarek zapinać o 1 – 2 dziurki bliżej.

Zimne nogi – efekt zbyt długiego stania lub siedzenia

Na zimne nogi, zwłaszcza w rejonie stóp, często skarżą się osoby wykonujące pracę siedzącą lub stojącą. Przebywanie w jednej, tej samej pozycji przez dłuższy czas także odpowiada za nieprawidłowy przepływ krwi w kończynach i słabe krążenie. Objawy zaburzeń w obrębie układu krążenia, to nie tylko zimne stopy, ale także ból nóg i widoczne popękane naczynka, a nawet żylaki.

Jak się przed tym uchronić? Jeśli nie masz możliwości zmiany pozycji, to podczas stania, przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą, wspinaj się na palce lub staraj się zrobić chociaż kilka kroków co jakiś czas. Przy długotrwałym siedzeniu, unikaj zakładania nogi na nogę – to także osłabia krążenie w kończynach dolnych. Zamiast tego, wykonuj ćwiczenia stóp – naprzemiennie zginaj i rozprostowuj palce.

Zimne dłonie – przyczyny: stres

W sytuacjach stresowych również możesz odczuwać chłód w kończynach. Zimne dłonie i stopy są efektem skurczu obwodowych naczyń krwionośnych i wspomnianej wcześniej centralizacji krążenia. Dzieje się tak wskutek wyrzutu większej ilości adrenaliny, dlatego w okresie silnego stresu, postaraj się uspokoić emocje, np. poprzez ćwiczenia relaksacyjne, spacery lub masaże.

Zimne ręce a palenie tytoniu

Palenie tytoniu ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm, a zwłaszcza na układ krążenia. W tym przypadku, winna jest głównie nikotyna – zawarta w papierosach substancja zaliczana do grupy neurotoksyn. Po dostarczeniu jej do organizmu, następuje skurcz naczyń krwionośnych, co bezpośrednio przyczynia się do wychłodzenia kończyn. To właśnie dlatego palacze często mają zimne ręce i narzekają na nieprzyjemne uczucie chłodu w stopach.

Zimne stopy i dłonie – słabe krążenie krwi

Jedno jest pewne – za zimne stopy i dłonie odpowiada słabe krążenie krwi. Jeśli problem pojawia się okresowo lub powodują go czynniki zewnętrzne, spróbuj w pierwszej kolejności je wyeliminować. Niestety dolegliwości tego typu mogą być również objawem wielu groźnych chorób układu krążenia, takich jak zakrzepica, czy miażdżyca, a także cukrzycy, anemii lub nieprawidłowej pracy tarczycy.

Jeżeli często odczuwasz zimno w kończynach, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Z pewnością zleci wykonanie badań diagnostycznych, które pomogą określić, co dokładnie jest przyczyną Twojej dolegliwości. Oprócz podstawowej diagnostyki, takiej jak morfologia krwi, stężenie we krwi glukoza i CRP, na liście badań krwi może znaleźć się także stężenie kreatyniny, lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol nie-HDL, LDL, HDL oraz trójglicerydy) – badania niezbędne do potwierdzenia lub wykluczenia miażdżycy.

Pamiętaj, że na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia ma wpływ zdrowa zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, dopasowana do wieku oraz kondycji organizmu. Monitoruj swój stan zdrowia, wykonując badania okresowe – większość z nich zrobisz w laboratoriach Diagnostyki na terenie całego kraju.

Bibliografia:

Borucka K., Naskręt D., Wierusz-Wysocka B.: Metody oceny mikrokrążenia w skórze u pacjentów z cukrzycą. Diabetologia Kliniczna, R.2014, t.3,5, s.190 – 197.