Spis treści:
Twoje ciało składa się z 400 stawów. Te skomplikowane połączenia kości, tak jak inne organy i układy, mogą ulegać urazom lub przeciążeniom. Co ważne, ból stawu dotyka nie tylko jego samego, lecz także okolic. Z tego względu może być szczególnie dotkliwy. Oprócz bólu zauważalne mogą być także zaczerwienienie, obrzęk czy podwyższona ciepłota okolic bólowych.
Chorobowe przyczyny bolących stawów
Stawy mogą boleć niezależnie od wieku czy płci. W przypadku, kiedy ból dotyczy tylko jednego stawu, najprawdopodobniej doszło do urazu. Jeżeli jednak dyskomfort obejmuje dwa stawy lub więcej, najpewniej ból jest jedynie objawem bardziej złożonej choroby.
Wśród najczęstszych chorób wywołujących ból stawów wymienia się przede wszystkim te reumatyczne oraz zapalne. Mowa między innymi o reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, twardzinie układowej, dnie moczanowej, a także zapaleniu łuszczycowym.
Choroby te różnią się przede wszystkim rodzajem stawów, które bolą, oraz samym typem bólu. Przykładowo, bóle stawów w palcach bardzo często wskazują na zapalenie reumatoidalne. Z kolei bóle o niesymetrycznym nasileniu mogą świadczyć o zapaleniu łuszczycowym. Niestety samodzielne rozpoznanie choroby jest praktycznie niemożliwe. Przy powracającym bólu stawów warto wykonać pakiet badań schorzeń reumatologicznych.
Także choroby zwyrodnieniowe mogą wywołać ból stawów. Schorzenia te polegają na zniszczeniu się bezcennej chrząstki stawowej, która znajduje się na powierzchni stawów. Dawniej choroby te dotyczyły przede wszystkim osób starszych. Jednak w ostatnich latach, ze względu na coraz bardziej rozpowszechniony siedzący tryb życia, zapada na nie coraz więcej młodych osób.
Inne przyczyny bolących stawów
W niektórych przypadkach ból stawów może być także wynikiem przyjmowania leków. Medykamenty, które czasem negatywnie wpływają na stawy, to między innymi metyldopy (stosowane w leczeniu nadciśnienia), cyklosporyna (substancja o działaniu immunosupresyjnym) czy też inhibitory konwertazy (stosowane np. przy niewydolności serca, cukrzycy lub chorobach nerek).
Z powodu bólu stawów cierpieć mogą także osoby z otyłością lub nadwagą. W tym przypadku dyskomfort wynika bezpośrednio ze zbyt dużego obciążenia układu kostno-stawowego. Niestety przy tej przyczynie jedyną możliwością pozbycia się bólu na stałe jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej.
Zioła i rośliny pomagające przy bolących stawach
Zanim sięgniesz po lecznicze zioła, powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie z nich nadają się do stosowania wewnętrznego (np. do sporządzania naparów). Wiele roślin używa się jedynie zewnętrznie, np. do smarowania obrzęku. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre z ziół po spożyciu mogą wywołać zatrucie.
Do ziół stosowanych do łagodzenia bólu stawów należą:
- rozmaryn, który posiada nie tylko właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, lecz także działa przeciwreumatycznie;
- lawenda, zwłaszcza w postaci olejku, który nie tylko działa przeciwzapalnie, ale również przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjne;
- jeżówka, która wykazuje działanie przeciwzapalnie i ochronnie, a do tego wspiera proces gojenia;
- liść laurowy, który wzmacnia stawy i kości;
- ruta zwyczajna, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne;
- rdest ptasi, działający przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie;
- poziewnik szorstki, który poprawia kondycję stawów.
Rośliny na ból stawów to:
- arnika, która, stosowana zewnętrznie, działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie;
- głóg, działający regulująco i przeciwbólowo;
- bez czarny, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne;
- aloes, wykazujący szerokie zastosowanie prozdrowotne, między innymi działający przeciwbólowo;
- kadzidłowiec, działający na stawy kondycjonująco oraz przeciwbólowo.
Mieszanki ziół na stawy
W sklepach i aptekach dostępne są najróżniejsze mieszanki ziół. Możemy kupić je zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Należy jednak zachować ogromną ostrożność, ponieważ przy braku odpowiedniej wiedzy możesz narazić się na bezsensową stratę pieniędzy lub, co gorsza, zdrowia.
Zioła, choć są w pełni naturalne, a ich działanie cechuje delikatność, w połączeniu z lekami mogą wyrządzić duże szkody. Skutki takich działań bardzo często można przewidzieć. Niektóre z ziół zmniejszają działanie substancji leczniczych. Z kolei inne mogą je wzmocnić, co także nie jest pożądane. Aby uniknąć ryzyka, przed zastosowaniem ziół najlepiej skontaktować się z lekarzem.
Zioła na odbudowę chrząstki stawowej
Wiele osób poszukuje informacji o ziołach pomagających w odbudowie chrząstki stawowej. Niestety znane medycynie zioła nie są w stanie zregenerować zwyrodnienia połączenia. Tego rodzaju zmiany są trwałe i ich naprawa jest możliwa jedynie dzięki terapii komórkami macierzystymi.
Z tego względu szczególnie ważne jest dbanie o stawy. Profilaktyka bólu i zwyrodnienia stawów obejmuje przede wszystkim aktywny tryb życia i zdrową dietę (bogatą w kwasy omega-3 i kolagen). Dodatkowo warto zadbać także o wygodnie obuwie.
Autor: Klaudia Gaicka
Bibliografia
- K. Olejniczak, A. Piekarczyk, S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych, Warszawa 2020.
- L. Rudnickaja, Detoks stawów. Najskuteczniejsze techniki uzdrowienia stawów – ćwiczenia, masaż, dieta, Warszawa 2022.
- C. Pereira, A. Bridges, Hipermobilność stawów Ilustrowany przewodnik i plan ćwiczeń na stabilizację stawów, wzmocnienie mięśni i utrwalenie prawidłowej postawy ciała, Warszawa 2022.