Żółte paznokcie u nóg: jakie są przyczyny? – Badania Krwi
8 lipca 2024

Żółte paznokcie u nóg – możliwe przyczyny

Artykuł napisany przez: Olga Dąbska
żółte paznokcie przyczyny

Zdrowe i zadbane paznokcie to ważny element wyglądu. Nieestetyczne przebarwienia płytki paznokciowej, która przybiera niepokojącą żółtą barwę, mogą zatem niepokoić. To nie tylko kwestia aparycji, ale również potencjalny sygnał problemów zdrowotnych. Aby skutecznie radzić sobie z tym wyzwaniem, niezbędne jest zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny. Sprawdź, skąd biorą się żółte paznokcie u nóg.

Przyczyny żółtych paznokci u nóg

Grzybica paznokci

Jedną z najczęstszych przyczyn żółtej płytki paznokciowej jest grzybica, która zwykle rozwija się na paznokciach stóp. Chorobę wywołują dermatofity, szczególnie gatunek Trichophyton rubrum. Grzyby te doskonale rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakie zapewniają stopy. W przebiegu grzybicy paznokcie nie tylko zmieniają kolor na żółty, ale również grubieją, stają się kruche i matowe.

Łuszczyca

Kolejnym schorzeniem, które może prowadzić do żółtego zabarwienia paznokci, jest łuszczyca – przewlekła niezakaźna choroba zapalna. U ok. 50% chorych na łuszczycę zwyczajną i powyżej 80% osób z łuszczycą stawową występują charakterystyczne zmiany na płytce paznokciowej. Najczęstsze to nieprawidłowe rogowacenie, tworzenie się punktowych wgłębień (tzw. objaw naparstka) oraz żółtawe przebarwienia przypominające kroplę oleju.

Choroby endokrynologiczne

Zarówno nadmiar, jak i niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do zmian w wyglądzie paznokci dłoni i stóp. W przypadku nadczynności tarczycy płytka paznokciowa często oddziela się od łożyska (to tzw. onycholiza) oraz staje się łamliwa. W efekcie niedoczynności tarczycy paznokcie są natomiast matowe, łatwo się łamią i zmieniają barwę na żółtą.

Zakażenie bakteryjne

Przyczyną żółtego zabarwienia paznokci bywa także zakażenie bakteryjne, najczęściej powodowane przez pałeczkę ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej infekcji są m.in.:

  • noszenie zbyt małego, wykonanego ze sztucznych materiałów i nieprzewiewnego obuwia, 
  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • częsta ekspozycja na wodę. 

Urazy mechaniczne

Drobne urazy mechaniczne, takie jak uderzenia czy przytrzaśnięcia palców, również mogą prowadzić do żółtego przebarwienia paznokci. Początkowo zmiana ma sinoczerwony kolor, a z czasem przechodzi w żółtą barwę.

Stosowane leki

Pożółkłe płytki paznokciowe i żółte skórki wokół nich pojawiają się ponadto jako skutek przyjmowania niektórych leków. Doprowadzić do tego mogą m.in. antybiotyki należące do grupy tetracyklin, preparaty zawierające w składzie beta-karotenem oraz roztwory z rywanolu.

Lakier do paznokci

Częste używanie kolorowych lakierów do paznokci, zwłaszcza bez zastosowania bazy, może powodować żółknięcie paznokci. Przyczyniają się do tego barwniki zawarte w lakierach.

Starzenie się

Starzenie się może wpływać na kolor, kształt i ogólną kondycję paznokci, a żółknięcie paznokci jest jedną z wielu potencjalnych zmian. Jak mijające lata wpływają na paznokcie i dlaczego mogą one żółknąć? Najczęstsze przyczyny to:

  1. Zmniejszone krążenie krwi – z wiekiem krążenie krwi w kończynach może się pogarszać, wpływając na zdrowie paznokci, powodując ich osłabienie i zmianę koloru.
  2. Zmiany w strukturze paznokci – paznokcie mogą stać się grubsze, bardziej kruche i wolniej rosnące. Mogą również łamać się i rozdwajać.
  3. Gromadzenie się zanieczyszczeń – paznokcie osób starszych mogą gromadzić więcej zanieczyszczeń i produktów ubocznych metabolizmu, co czasem powoduje żółknięcie.
  4. Długotrwałe stosowanie lakierów do paznokci również może stanowić przyczynę problemu.
  5. Zaburzenia metaboliczne – z wiekiem u wielu osób rozwijają się zaburzenia metaboliczne i hormonalne, które wpływają na zdrowie paznokci.
  6. Grzybica paznokci (onychomikoza), częstsza przypadłość u ludzi starszych – infekcje grzybicze mogą powodować żółknięcie, zgrubienie i kruchość paznokci.

Choroby ogólnoustrojowe

Niektóre choroby, na przykład cukrzyca, choroby wątroby, choroby tarczycy czy płuc, mogą powodować zmiany w kolorze paznokci.

Niewłaściwa dieta

Brak witamin i minerałów, takich jak witamina E, cynk czy żelazo, może wpływać na stan paznokci i powodować ich pożółknięcie.

Zespół żółtych paznokci

Rzadką, ale charakterystyczną jednostkę chorobową stanowi zespół żółtych paznokci. Schorzenie najczęściej dotyka osób po piątej dekadzie życia. Wyróżniają je trzy główne oznaki:

  • żółte pogrubione paznokcie – paznokcie mogą być także żółtozielone lub ciemnożółte, często stają się grubsze i wolniej rosną. Bywają ponadto bardziej zakrzywione, obserwuje się trudności z oddzieleniem od łożyska;
  • obrzęk limfatyczny – zwłaszcza kończyn dolnych, spowodowany nagromadzeniem płynu limfatycznego, jest częstym objawem. Może pojawić się również w innych częściach ciała;
  • problemy z układem oddechowym – przykładowo przewlekłe zapalenie oskrzeli, wysięk opłucnowy (nagromadzenie płynu wokół płuc), przewlekłe zapalenie zatok czy nawracające infekcje dróg oddechowych.

Przyczyny zespołu żółtych paznokci nie są do końca poznane. Schorzenie to może być idiopatyczne (bez znanej przyczyny) lub związane z innymi stanami zdrowotnymi, takimi jak:

  • zaburzenia układu limfatycznego,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nowotwory.

Diagnostyka zespołu żółtych paznokci opiera się głównie na ocenie klinicznej objawów przez lekarza. Dodatkowe badania mogą obejmować:

  • badania krwi w celu wykluczenia innych przyczyn żółknięcia paznokci;
  • badania obrazowe, takie jak RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa, w celu oceny płuc i ewentualnych wysięków opłucnowych;
  • badania funkcji układu limfatycznego.

Jak leczyć żółte paznokcie u nóg?

Właściwe leczenie żółtych paznokci wymaga przede wszystkim ustalenia pierwotnej przyczyny problemu. W przypadku infekcji grzybiczej stosuje się preparaty przeciwgrzybicze, takie jak lakiery lub leki doustne. Przy zakażeniu bakteryjnym kluczowe jest zastosowanie antybiotyków celowanych na dany patogen.

Gdy żółte zabarwienie pojawia się jako skutek chorób ogólnoustrojowych, niezbędne okazuje się leczenie choroby podstawowej. Natomiast przebarwienia związane z niewłaściwą pielęgnacją czy stosowaniem niektórych leków mogą wymagać zastosowania specjalistycznych preparatów wzmacniających i odżywiających płytkę paznokcia.

Domowe sposoby na żółte paznokcie

Oprócz profesjonalnej terapii istnieją również domowe metody, które mogą przynieść ulgę w walce z żółtym przebarwieniem paznokci. Warto wypróbować:

  • moczenie paznokci w wodzie z dodatkiem soku z cytryny,
  • kąpiele w roztworze z szarego mydła lub sody oczyszczonej.

W codziennej pielęgnacji warto sięgać po produkty zawierające składniki takie jak:

  • witaminy C, E, F – nawilżają, wzmacniają, zwiększają także elastyczność płytki;
  • ekstrakt z alg – działa antyoksydacyjnie i nawilżająco;
  • żywica klejąca – utwardza płytkę, tworząc na niej warstwę ochronną;
  • kompleks protein i minerałów – odbudowuje płytkę, stymuluje jej wzrost i zabezpiecza przed uszkodzeniami;
  • ceramidy – wzmacniają strukturę paznokcia, wyrównują ubytki i wygładzają powierzchnię;
  • olej rycynowy – wzmacnia kruche i łamliwe paznokcie, rozjaśnia przebarwienia i nadaje połysk.

Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby mają ograniczoną skuteczność i mogą powodować podrażnienia skóry. Dlatego w przypadku utrzymujących lub nasilających się zmian trzeba skonsultować się z dermatologiem lub podologiem.

Jak zapobiegać żółknięciu paznokci?

Aby zapobiegać niepożądanym zmianom w wyglądzie paznokci, warto stosować kilka prostych zasad:

  1. Dbaj o higienę dłoni i stóp, regularnie dezynfekując narzędzia do pielęgnacji paznokci.
  2. Podczas kontaktu ze środkami chemicznymi używaj rękawiczek ochronnych.
  3. Zapewnij sobie zróżnicowaną dietę bogatą w antyoksydanty, które chronią paznokcie przed uszkodzeniami.
  4. Kontroluj poziom cukru we krwi i zadbaj o prawidłowe krążenie, aby uniknąć zmian na paznokciach.

Dbałość o paznokcie i szybka reakcja na wszelkie niepokojące zmiany są kluczowe, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Pamiętaj, że żółte paznokcie mogą być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, jeśli zauważysz przebarwienia.

Opracowanie: dr n. o zdr. Olga Dąbska

Bibliografia

  1. S. Bayliss Mallory, A. Bree, P. Chern, Dermatologia pediatryczna. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007.
  2. R. Maleszka, V. Ratajczak-Stefańska, M. Boer i wsp., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, „Annales Academiae Medicae Stetinensis” 2010, t. 56, nr 1, s. 57–64.
  3. A.W. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, t. 1, nr 5, s. 27–33.
  4. S. Tubek, M. Sobieszczańska, Zespół żółtych paznokci, „Medycyna po Dyplomie” 2020, nr 7–8, online: https://podyplomie.pl/medycyna/34904,zespol-zoltych-paznokci [dostęp: 21.12.2022].
Oceń artykuł

O Autorze