Brak woreczka żółciowego a trzustka
Q&A
27 marca 2023

Brak pęcherzyka żółciowego a ostre zapalenie trzustki

brak-woreczka-zolciowego-a-trzustka-mezczyna-w-rozowej-koszuli-ma-grymas-na-twarzy-i-dotyka-sie-po-prawej-stronie-brzucha

Pytanie: Mój tata miał 2 lata temu usunięty woreczek żółciowy po przebyciu ostrego zapalenia trzustki, spowodowanego kamicą żółciową. Od kilku dni ma silne bóle w nadbrzuszu, ale nie chce zgłosić się do lekarza, bo uważa, że nie może mieć nawrotu choroby, skoro usunięto woreczek żółciowy. Czy to może być ostre zapalenie trzustki?

 

Odpowiedź: To wysoce prawdopodobne. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem badania przedmiotowego i wykonania badań laboratoryjnych, w tym aktywności enzymów trzustkowych. Usunięcie pęcherzyka żółciowego u osób po przebytym żółciopochodnym ostrym zapaleniu trzustki jest postępowaniem standardowym, które ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnych epizodów choroby. Niestety u części pacjentów dochodzi do powstawania złogów w drogach żółciowych (kamicy przewodowej), która może być przyczyną żółtaczki mechanicznej lub ostrego zapalenia trzustki.

 

Autor: lek. Agnieszka Żędzian