Spis treści:
Krwawienie między miesiączkami, choć może zdarzyć się z przyczyn fizjologicznych, zawsze budzi niepokój. Jeśli pojawia się cyklicznie i towarzyszą mu inne dolegliwości, może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Zobacz, jakie są powody krwawienia między miesiączkami i kiedy udać się do lekarza.
Skąd się bierze krwawienie między miesiączkami?
Co do zasady cykl menstruacyjny trwa ok. 28 dni i dzieli się na trzy fazy: folikularną, owulację i fazę lutealną. Pierwsza rozpoczyna się krwawieniem menstruacyjnym, które jest procesem fizjologicznym. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do niego między miesiączkami. Nie zawsze jednak należy się tym martwić. Lekarze szacują, że każda kobieta chociaż raz w życiu doświadcza krwawienia w środku cyklu. Może być ono naturalne i wynikać na przykład z jajeczkowania bądź stosowania antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek, plastrów, wkładek domacicznych lub zastrzyków. Bywa także pierwszym objawem ciąży, bowiem zarodek może uszkodzić błonę śluzową w trakcie zagnieżdżania się i spowodować niewielkie plamienie. Problemy z krwawieniem między miesiączkami mają również kobiety w wieku menopauzalnym. Odpowiadają za nie wówczas zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Kolejnym z powodów krwawienia, które nie powinny niepokoić, jest np. uszkodzenie śluzówki pochwy podczas stosunku seksualnego.
Jeśli krwawienie między miesiączkami pojawia się cyklicznie, towarzyszą mu ból i złe samopoczucie oraz problemy z płodnością, w Twoim organizmie może dziać się coś złego.
Co oznacza krwawienie między miesiączkami?
Krwawienie między miesiączkami nie zawsze jest takie samo. Miewa różną obfitość, konsystencję i kolor. Czasami przypomina menstruację, a innym razem ledwo zauważalne plamienie. Niekiedy mogą towarzyszyć mu inne objawy w postaci:
- bólu podbrzusza,
- podwyższonej temperatury,
- dreszczy,
- złego samopoczucia,
- nieprzyjemnego zapachu z pochwy.
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie symptomy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zwróć też uwagę na kolor i gęstość wydzieliny, może być ona bowiem żywoczerwona, brunatna lub różowa. To ważne, bowiem krwawienie między miesiączkami może być symptomem wielu groźnych chorób, takich jak:
- choroby weneryczne, np. chlamydioza,
- infekcje bakteryjne lub grzybicze,
- nadżerki,
- endometrioza,
- zespół policystycznych jajników,
- mięśniaki,
- polipy,
- nowotwory narządu rodnego,
- problemy hormonalne.
Za krwawienie między miesiączkami odpowiadają hormony, a dokładniej spadek estrogenu. Dzieje się tak m.in. w przypadku zespołu policystycznych jajników, który dotyka aż 30% kobiet. Innym objawem tego schorzenia są torbiele i cysty na jajnikach, cykle bezowulacyjne, nadwaga, nadmierne owłosienie bądź problemy skórne. W przypadku endometriozy do krwawienia dochodzą też bóle w okolicach lędźwiowych i dole brzucha, zaburzenie cyklu miesiączkowego oraz problemy jelitowe. Niestety obie choroby są nieuleczalne, jednak można łagodzić ich skutki. Przy odpowiedniej terapii i współpracy z lekarzem możliwe jest zajście w ciążę.
Innym częstym powodem krwawienia między miesiączkami są infekcje bakteryjne, grzybicze lub mieszane. Mogą się pojawić nagle i równie nagle zniknąć, nie lekceważ ich jednak i gdy zauważysz takie objawy towarzyszące jak świąd w okolicach narządów rodnych, pieczenie, upławy i nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, udaj się do lekarza. Pamiętaj, że niewyleczone infekcje mogą nawracać.
W przypadku nadżerki krwawienie może się pojawiać zarówno po stosunku, jak i niezależnie od niego. Zazwyczaj jest to jej jedyny objaw, dlatego często diagnozowana jest przypadkiem, podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Nie jest to groźne schorzenie i nie zawsze wymaga leczenia. Gdy nadżerka jest zaawansowana, lekarz może zadecydować o terapii farmakologicznej (za pomocą globulek dopochwowych), zamrożeniu jej bądź wypaleniu. Są to zabiegi jednodniowe, po których pacjentki szybko wracają do formy.
Popularnym, ale często niesłusznie spychanym na margines, powodem krwawienia między miesiączkami są choroby weneryczne, zwłaszcza chlamydia. Jest to zaraźliwa choroba przenoszona drogą płciową, która nieleczona wywołuje bardzo poważne, zagrażające Twojemu zdrowiu dolegliwości, takie jak choroby oczu, zakażenia dróg moczowych i płciowych lub zapalenie stawów. Może być też przyczyną niepłodności. Jest to choroba, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Można ją zdiagnozować, wykonując test na obecność chlamydii. Jest to badanie na podstawie wymazu z pochwy. Przed jego wykonaniem pamiętaj, aby 24 godziny wcześniej nie współżyć i nie stosować leków dopochwowych. Wymazu nie pobiera się podczas krwawienia miesiączkowego.
Krwawienie między miesiączkami może być też jednym z objawów nowotworów dróg rodnych, dlatego, jeśli zauważasz je u siebie regularnie, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Wcześnie wykryty nowotwór daje bowiem większe szanse na całkowite wyleczenie.
Jak się pozbyć krwawienia między miesiączkami?
Aby pozbyć się krwawienia między miesiączkami, najpierw trzeba określić jego przyczynę. Jeśli pojawia się sporadycznie i nie wywołuje dodatkowych objawów, nie masz się czym przejmować. Jeśli natomiast zdarza się regularnie i powoduje dyskomfort, koniecznie udaj się do lekarza. Metoda terapii będzie zależała od choroby, która to krwawienie wywołuje. Nie zawsze da się go pozbyć całkowicie. W niektórych przypadkach, np. podczas endometriozy, PCOS lub innych problemów hormonalnych, krwawienie ustanie dzięki przyjmowanym lekom. Gdy przestaniesz je brać, krwawienie może wrócić.
Aby zminimalizować ryzyko problemów hormonalnych, zadbaj o zdrowy tryb życia i prawidłową masę ciała. Postaw na zbilansowana dietę bogatą w witaminy i minerały oraz codzienna dawkę aktywności fizycznej.
Autor: Agata Muchowska
Bibliografia:
- A. Salvia, C. Torron, Miesiączka. Chcę wiedzieć!, tłum. P. Zarawska, Debit, Katowice 2021.
- A. Jakimiuk, R. Jach i inni, Endokrynologia ginekologiczna – zaburzenia cyklu niepłodność, Wydawnictwo Medicon, Gdańsk 2021.
- T. Oleszczuk, A. A. Protas, Czego ginekolog Ci nie powie, Pascal, Bielsko-Biała 2020.
- J. Fung, Skuteczne metody na PCOS, tłum. A. Polaków, Vital, Białystok 2022.