Pytanie: Od kilku tygodni pojawiają mi się na skórze ogromne siniaki mimo braku urazu. Czy może to wynikać z zaburzeń krzepnięcia krwi? Odpowiedź: Jest to możliwe. Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą przebiegać pod postacią skazy krwotocznej lub choroby zakrzepowo-zatorowej. Objawy skazy krwotocznej obejmują m.in.: wylewy podskórne niezwiązane z urazem, wybroczyny na skórze, krwawienie do stawów, obfite …
Siniaki na ciele to miejscowe przebarwienia skóry w wyniku podskórnego wylewu krwi. Zmiany te są powszechnie spotykane. W większości przypadków są stanem niegroźnym, powstałym na skutek różnego rodzaju urazów mechanicznych. Jednak skłonność do ich rozwoju może stanowić objaw chorobowy. Siniaki pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Niektórzy wykazują predyspozycje do ich tworzenia się, co …
Badanie stężenia D-dimerów wykonuje się z krwi. Sprawdź, kiedy i po co bada się ten parametr. Czym jest D-dimer? D-dimer jest produktem rozkładu fibryny (białka, które powstaje w trakcie wykrzepiania krwi) przez enzym – plazminę. U zdrowej osoby jego stężenie jest niskie. Wysokie D-dimery mogą oznaczać, że w układzie krwionośnym miał miejsce nasilony proces krzepnięcia …
Co to jest OB? OB, czyli odczyn Biernackiego, to niespecyficzne badanie, stosowane głównie w diagnostyce i do monitorowania chorób przewlekłych. Polega na ocenie szybkości opadania krwinek czerwonych (erytrocytów) w osoczu krwi w jednostce czasu. Oznacza to, że wynik OB jest ściśle związany ze składem krwi – zależy od liczby erytrocytów i ich budowy, ale największy …
Pytanie: Jestem 4 miesiące po porodzie, od kilku dni mam na skórze ogromne siniaki, mimo że nie pamiętam, żebym się uderzyła. Czy to może być nabyta hemofilia? Odpowiedź: Niewykluczone. Nabyta hemofilia A jest chorobą autoimmunologiczną, w której przebiegu organizm wytwarza przeciwciała przeciwko VIII czynnikowi krzepnięcia. Może wystąpić u kobiet do 12 miesięcy od porodu, …
Pytanie: Stosuję od 3 miesięcy doustną antykoncepcję. Czy powinnam zrobić jakieś badania kontrolne? Odpowiedź: Zdecydowanie. Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży, ale może powodować szereg działań niepożądanych, m.in.: zaburzenia czynności wątroby, zakrzepicę, podwyższenie ciśnienia tętniczego. Oprócz regularnych wizyt u ginekologa, który podczas wizyty skontroluje ciśnienie tętnicze krwi, należy regularnie …
APTT to jedne z parametrów służących do oceny składowych osoczowego układu krzepnięcia. Jego oznaczenie jest niezbędne w diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia wielu skaz krwotocznych. Nieprawidłowy wyniki oznaczenia APTT wymaga konsultacji lekarskiej. Dowiedz się więcej na temat wskazań do wykonania tego badania. Badanie APTT – co to jest i o czym informuje nas jego wartość? Prawidłowe …
Wskaźnik PT(INR) to jeden z parametrów wykorzystywanych w celu oceny stanu hemostazy – skomplikowanego układu warunkującego utrzymanie płynności krwi, a w razie potrzeby zatamowania krwawienia przez miejscowe krzepnięcie. Nieprawidłowy wynik oznaczenia zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Dowiedz się, na co może wskazywać wynik badania! Wskaźnik PT (INR) – co to jest i o czym …
Fibrynogen jest podstawowym składnikiem mechanizmu krzepnięcia krwi, będącym również białkiem ostrej fazy, czyli białkiem, którego produkcja zwiększa się w odpowiedzi na czynniki prozapalne wydzielane przez białe krwinki oraz komórki śródbłonka naczyń krwionośnych. Produkowany jest przez hepatocyty i komórki wątroby. Występuje głównie w osoczu, a jego stężenie zależy między innymi od uwarunkowań genetycznych. W procesie krzepnięcia …
Stany związane ze wzrostem ryzyka nadkrzepliwość w języku potocznym często określanej są mianem „gęstej krwi”. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych powikłań np. udaru mózgu lub zawału. Czym charakteryzuje się gęsta krew? Jakie badanie wykonać w celu jej rozpoznania? Poznaj przyczyny i objawy gęstej krwi! Gęsta krew – co oznacza? Krew …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.