Badania w 3. trymestrze ciąży - jakie należy wykonać? - Badania Krwi
9 lutego 2022

Badania w 3. trymestrze ciąży – jakie należy wykonać?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
badania w 3 trymestrze ciąży

Rozpoczyna się 3. trymestr – ostatnia prosta w oczekiwaniu na narodziny Twojego dziecka. Już wkrótce powitasz na świecie swojego noworodka, dlatego przed porodem powinnaś ostatecznie sprawdzić swój stan zdrowia. Zobacz, jakie badania w 3. trymestrze ciąży należy wykonać.

Badania w 3. trymestrze ciąży – dlaczego są ważne?

Nie należy rezygnować z ostatnich badań przed porodem. Nawet jeśli wszystkie dotychczas otrzymane wyniki mieściły się w normie, wciąż trzeba monitorować stan zdrowia ciężarnej oraz płodu. To bardzo ważne – nie tylko dlatego, że komplet dokumentów z wynikami badań jest niezbędny podczas przyjęcia do szpitala na blok porodowy. Dzięki wcześnie wykrytym nieprawidłowościom, przyszła mama ma szansę uniknąć wielu powikłań, np. nadciśnienia, które może prowadzić nawet do stanu przedrzucawkowego, niebezpiecznego zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Ponadto, jeśli badania w 3. trymestrze ciąży potwierdzą u matki obecność kiły, bakterii paciorkowca lub wirusa HIV, lekarze zrobią wszystko, by uchronić dziecko przed zakażeniem podczas porodu.

Pamiętaj, że podstawowe badania w ciąży są nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla Ciebie oraz rozwijającego się płodu. Nie bój się ich wykonywać, a jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, Twój lekarz na pewno na nie odpowie.

3 trymestr ciąży - badania

 

Jakie badania w 3 trymestrze ciąży należy wykonać?

Jak widzisz, na ostatniej prostej Twojej ciąży również czekają Cię badania. 3. trymestr to czas, gdy nadal należy obserwować stan zdrowia mamy i dziecka. Dzięki temu, zwiększa się szansę na donoszenie ciąży i poród bez powikłań. Sprawdź, jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama przed porodem.

Morfologia krwi

To dobrze znane Ci badanie składu i parametrów krwi. Jest ono dla lekarza ważnym źródłem wiedzy o stanie Twojego organizmu. Dzięki morfologii krwi można zdiagnozować m.in. anemię z niedoboru żelaza i jak najszybciej wdrożyć odpowiednią suplementację.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu to najczęściej wykonywane badanie laboratoryjne w czasie ciąży. Dzięki analizie składu i obrazu moczu, lekarz jest w stanie wykryć zakażenie układu moczowego – stosunkowo częstą przypadłość ciężarnych, nawet jeśli przyszła mama nie odczuwa żadnych objawów.

Badanie kwalifikujące do podania immunoglobuliny anty-D

Badanie kwalifikujące do podania immunoglobuliny wykonuje się w przypadku, gdy ciężarna ma grupę krwi oznaczoną jako Rh-, natomiast ojciec dziecka posiada krew Rh+. Żeby organizm matki nie zaczął traktować komórek krwi płodu jako „wroga”, należy podać immunoglobulinę, która zahamuje taką odpowiedź immunologiczną. To badanie należy wykonać najpóźniej do końca 32. tygodnia ciąży.

Antygen HBs

Badanie antygenu HBs pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie WZW typu B. Wykonuje się je zazwyczaj między 33. a 37. tygodniem, podobnie jak inne badania w ciąży. 3. trymestr trwa co prawda do 40. tygodnia, ale wyniki należy mieć ok. 2 tygodnie przed planowanym porodem, żeby w razie potrzeby, od razu podać noworodkowi immunoglobulinę.

Test na HIV

Badanie w kierunku zakażenia wirusem  HIV w surowicy matki pozwoli obecnemu przy porodzie personelowi podjąć działania mające na celu ochronę dziecka przed zakażeniem.

Wymaz z okolic przedsionka pochwy i odbytu w kierunku zakażenia paciorkowcem z grupy GBS

Badanie wymazowe GBS  (w kierunku paciorkowców z grupy B, Streptococcus agalactiae) jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Polega na pobraniu materiału z przedsionka pochwy i odbytu, by odpowiednio wcześnie wykryć zakażenie paciorkowcem. Badanie jest obowiązkowe – szacuje się, że ok. 10 – 30% kobiet to bezobjawowe nosicielki bakterii paciorkowca.

VDRL – test w kierunku kiły

Zakażenie kiłą w trzecim trymestrze ciąży może spowodować poród przedwczesny, urodzenie martwego dziecka lub kiłę wrodzoną u noworodka. To z kolei bywa przyczyną poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych niemowlęcia. Test na kiłę wykonuje się w krwi – nie wymaga on wcześniejszego przygotowania do badania.

Badanie HCV

Badanie HCV wykonuje się zazwyczaj w 1. trymestrze ciąży. Pozwala ono odpowiednio wcześnie wykryć zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C. Dzięki temu, istnieje szansa, by ochronić dziecko przed zakażeniem podczas porodu i nie dopuścić do poważnego uszkodzenia jego wątroby.

Badania prenatalne – 3. trymestr

Ostatni etap ciąży to czas także na badania prenatalne. 3. trymestr jest doskonałą okazją, by rodzice, podczas USG, mogli zobaczyć swoje dziecko. W momencie badania, lekarz określa dokładne położenie płodu, sprawdza stan rozwoju narządów wewnętrznych oraz kondycję łożyska i szacuje ilość płynu owodniowego. USG prenatalne 3. trymestru wykonuje się między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Na pewno zauważyłaś, że już na poprzednich etapach wykonywałaś niektóre z tych badań. W ciąży (3. trymestr) bardzo ważne jest, by jak najwcześniej wychwycić wszelkie odchylenia od normy, dlatego zawsze zgłaszaj się na pobranie materiału w terminach ustalonych przez lekarza prowadzącego. Wszystkie badania laboratoryjne możesz wykonać w laboratorium Diagnostyki.

Bibliografia:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf


O Autorze