21 tydzień ciąży: objawy, waga i rozwój dziecka - Badania Krwi
3 stycznia 2023

Co dzieje się z mamą i dzieckiem w 21. tygodniu ciąży?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
21-tydzien-ciazy-kobieta-ma-ulozone-rece-na-brzuchu-w-ksztalcie-serca

21. tydzień ciąży to już półmetek. Masz więcej energii, a dolegliwości ciążowe odchodzą na dalszy plan. Wyraźnie czujesz już ruchy dziecka, które w tym czasie jest bardzo aktywne. Dowiedz się, co jeszcze czeka Cię w 21. tygodniu ciąży.

21. tydzień ciąży – maluch rośnie jak na drożdżach

21. tydzień ciąży to 5. miesiąc i 2. trymestr. Jest to intensywny okres wzrostu i aktywności malucha. Waży już ok. 360 g i mierzy ok. 18 cm. Dlatego każdy jego ruch jest już dla mamy wyczuwalny – na początku w postaci mrowienia, natomiast później są to już wyraźne kopniaki. Odczujesz je zwłaszcza, gdy odpoczywasz. Jeśli w tym czasie nie czujesz ruchów dziecka, nie musisz się przejmować. Każdy maluch rozwija się inaczej. Jeśli Cię to niepokoi, udaj się do lekarza. Sprawdzi on za pomocą USG, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Prawdopodobnie poznasz już jego płeć. 

Choć mózg malucha jest jeszcze niepofałdowany, tworzą się komórki nerwowe i połączenia między nimi. Dziecko odbiera już bodźce, potrafi odróżniać dźwięki i smaki. Odczuwa też ból. Jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane. Wzmacnia się także jego odporność. Wszystkie jego narządy są już w pełni ukształtowane, teraz tylko rosną. Maluch w tym czasie uczy się przełykania. Na razie połyka i wydala jedynie wody płodowe, jednak jest to dobry trening przed opuszczeniem brzucha mamy.

21. tydzień ciąży – co czuje mama?

Z tygodnia na tydzień Twój brzuch staje się coraz większy. Ważysz już ok. 6 kg, więcej niż na początku ciąży. Coraz trudniej dopasować Ci garderobę, pojawiają się problemy przy schylaniu i zawiązywaniu butów. Minęły już jednak dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru ciąży. Masz sporo energii, jednak przez rosnący brzuch możesz być niewyspana. Choć to dopiero półmetek ciąży, Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu. Produkuje relaksynę, czyli hormon, który rozluźnia mięśnie. Zauważysz także, że brodawki sutkowe stają się ciemniejsze, mogą pojawić się też przebarwienia na twarzy i ciemniejsza kreska biegnąca od pępka do spojenia łonowego. W tym okresie szczególnie zadbaj o skórę swojego brzucha, gdyż jego intensywny wzrost może doprowadzić do rozstępów. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, smaruj go specjalnymi kosmetykami. 

Niektóre mamy mogą odczuwać delikatne skurcze macicy. Nie ma powodów do obaw, to normalne i nie zwiastuje przedwczesnego porodu. W związku z tym, że macica podnosi się do góry, pokarm dłużej zalega w Twoim żołądku, przez co możesz mieć zgagę. Aby jej zapobiec, zastosuj preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pamiętaj tylko, że zanim zastosujesz jakiś lek, powinnaś skonsultować to z lekarzem. 

Jedną z najczęstszych dolegliwości w 21. tygodniu ciąży jest ból kręgosłupa. Ma on związek z rosnącym brzuchem. Twój kręgosłup musi bowiem dźwigać nie tylko Ciebie, ale też Twoje maleństwo.

21. tydzień ciąży – niepokojące objawy

Każda ciąża przebiega inaczej. Są kobiety, które przez cały jej okres czują się bardzo dobrze, nie mają nudności, zawrotów głowy, obrzęków i rozstępów, a jedyną niedogodnością jest rosnący brzuch. Inne kobiety wręcz przeciwnie. Niektóre dolegliwości, choć nieprzyjemne i dokuczliwe, są w ciąży zupełnie naturalne i nie wymagają leczenia. Niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak:

  • nieustające obrzęki,
  • bóle i zawroty głowy spowodowane podwyższonym ciśnieniem,
  • znaczący przyrost masy ciała,
  • krwawienie z dróg rodnych.

Obrzęki w ciąży co do zasady nie są niczym groźnym. Powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne, powodując opuchnięcia, zwłaszcza w okolicy nóg. Nie bez znaczenia są także szalejące hormony, które sprzyjają zatrzymaniu się wody w organizmie. Problem pojawia się jednak, gdy obrzęki towarzyszą Ci cały czas i nie mijają po nocnym odpoczynku. Może to oznaczać, że cierpisz na gestozę, czyli chorobę ciążową spowodowaną nadciśnieniem. Bóle i zawroty głowy w ciąży są niepokojące, jeśli towarzyszą im omdlenia i mroczki przed oczami. Odpowiedzialne za to może być, tak jak w przypadku gestozy, nadciśnienie tętnicze. 

Przyrost masy ciała w ciąży jest zupełnie naturalny. Rośnie w Tobie nowe życie i potrzebuje ono miejsca, żeby się rozwijać. Na wagę w ciąży wpływają takie czynniki jak:

  • masa dziecka,
  • wody płodowe,
  • powiększona macica,
  • łożysko,
  • rosnące piersi,
  • płyny ustrojowe,
  • dodatkowa tkanka tłuszczowa.

Szacuje się, że szczupłe kobiety mogą przytyć w ciąży nawet do 18 kg, natomiast przyszłe mamy, których BMI przed ciążą wynosiło ponad 25, nie powinny przytyć więcej niż 12 kg. Od 2. trymestru ciąży kobieta przybiera tygodniowo od 300 do 500 g. Jeśli przyrost wagi jest większy, to oznacza, że może chorować na cukrzycę ciężarnych. Zbyt duża masa ciała to też ryzyko makrosomii noworodka, nadciśnienia i przedwczesnego porodu. 

Krwawienia z dróg rodnych zawsze powinny budzić niepokój. Jeśli się pojawią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

21. tydzień ciąży – zadbaj o zdrowie

W 21. tygodniu ciąży mama powinna wykonać obowiązkowe badania kontrolne. W ich skład wchodzą:

  • badanie ogólne,
  • badanie ginekologiczne,
  • ocena pH wydzieliny pochwowej,
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia,
  • pomiar masy ciała i ciśnienia,
  • USG.

Są one niezbędne, aby ocenić, czy ciąża przebiega prawidłowo. W trosce o swoje zdrowie możesz wykupić specjalny e-Pakiet dla kobiet w ciąży, który zawiera wszelkie badania laboratoryjne niezbędne dla przyszłej mamy. 

Aby zachować jak najlepszą formę, nie zapomnij o zdrowym trybie życia. Twoim sprzymierzeńcem będą spacery i przebywanie na świeżym powietrzu. Nie zapomnij też o zdrowej, zbilansowanej diecie bogatej w kwas foliowy, magnez, żelazo oraz witaminy.

Autor: Agata Muchowska

Bibliografia:

  1. M. Betti, Ciąża od kuchni, tłum. M. Kaczmarek, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
  2. L. Rega, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, tłum. M. Mazik, Esteri, Wrocław 2020.
  3. O. Adamczyk-Gruszka, Położnictwo: podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2022.
  4. O. Gordon, Pierwszy oddech, Wydawnictwo SQN, Kraków 2021.
  5. L. Knisley, Dziewięć miesięcy czułego chaosu, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020.

 

Oceń artykuł

O Autorze