Soda oczyszczona na grzybicę paznokci - Badania Krwi
4 stycznia 2023

Soda oczyszczona na grzybicę paznokci – jak stosować?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
soda-oczyszczona-na-grzybice-osoba-w-niebieskich-rekawiczkach-bada-paznokcie-osoby-siedzacej-na-lozku-do-badan

Grzybica stóp i paznokci to kłopotliwa przypadłość – bardzo łatwo się nią zarazić, jednak znacznie trudniej poradzić sobie z tym problemem. Za jej rozwój odpowiadają dermatofity, drożdżaki lub pleśniowce, które można wyeliminować za pomocą specjalnych środków farmakologicznych. Zalecane jest też wsparcie leczenia domowymi sposobami, do których należy moczenie nóg w roztworze na bazie sody oczyszczonej. Substancja ta dzięki swoim licznym właściwościom pomaga zwalczyć kłopotliwą przypadłość.

Grzybica stóp i paznokci – co to takiego i kogo dotyczy problem?

Przyczyną grzybicy stóp i paznokci są dermatofity, pleśniowce lub drożdżaki. O infekcji można mówić wtedy, gdy patogen nadmiernie się rozrośnie i zacznie niszczyć skórę oraz płytkę paznokciową. Objawów tej choroby raczej nie da się przeoczyć – do widocznych symptomów, takich jak zmieniony kolor paznokcia (brązowy lub żółty) oraz osłabiona, pofałdowana płytka, dochodzi także nieprzyjemny zapach, wynikający z zakażenia. Oprócz tego może pojawić się miejscowy stan zapalny, który powoduje zaczerwienienie skóry oraz ból.

Problem dotyczy ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci. Najbardziej narażone na zakażenie grzybami są osoby, które korzystają z publicznych basenów i saun, nie przestrzegając przy tym zasad higieny. Sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju grzybów jest wilgoć, dlatego grzybica stóp i paznokci najczęściej rozwija się u osób, które chodzą w przepoconych skarpetkach lub wkładają obuwie bezpośrednio na mokre stopy. 

Leczenie grzybicy stóp i paznokci

Wiele osób bagatelizuje problem grzybicy paznokci i udaje się do podologa dopiero wtedy, gdy płytka staje się krucha i odpada, a do defektu estetycznego dochodzą uciążliwe dolegliwości bólowe. Jednak do specjalisty należy zgłosić się wcześniej, aby zdiagnozować źródło problemu. Wykonanie wymazu mikrobiologicznego pomaga określić, jakie patogeny doprowadziły do infekcji. Dzięki temu można dobrać najskuteczniejsze preparaty lecznicze, które zwalczają określony rodzaj grzybów. Oprócz środków zaleconych przez lekarza lub podologa wiele osób sięga po wsparcie w postaci sprawdzonych domowych sposobów. Do naturalnych specyfików należy m.in. soda oczyszczona. 

Soda oczyszczona – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Soda oczyszczona to popularna nazwa związku chemicznego – wodorowęglanu sodu. Ta powszechnie dostępna substancja, którą wiele osób ma swojej kuchni, wykazuje szereg cennych właściwości. Jako związek lekko żrący skutecznie oczyszcza powierzchnie z zabrudzeń. Jej zasadowy odczyn neutralizuje kwasy i pochłania niemiłe zapachy. Właściwości spulchniające i fermentujące uczyniły z niej produkt kuchenny dodawany do wypieków zamiast proszku do pieczenia i drożdży. Nie każdy wie, że soda oczyszczona to naturalny składnik ludzkiej śliny, który neutralizuje kwasy pochodzące z pożywienia i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Oprócz tego:

  • pomaga w walce ze zgagą;
  • oczyszcza organizm z toksyn i wspiera odchudzanie;
  • pozwala oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • zastępuje płyn do płukania ust i pomaga w utrzymaniu higieny aparatów ortodontycznych;
  • pomaga w odkwaszaniu organizmu;
  • łagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów;
  • łagodzi ból związany np. z odczynami poszczepiennymi;
  • wspiera leczenie astmy oraz infekcji górnych dróg oddechowych;
  • ma szerokie zastosowanie w kosmetologii jako składnik maseczek i peelingów.

Soda oczyszczona ma postać proszku, dlatego – aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości – należy przygotować roztwór o odpowiednich proporcjach. 

Dlaczego soda oczyszczona pomaga zwalczyć grzybicę stóp?

Ten cenny związek chemiczny pomaga pozbyć się grzybicy skóry stóp i paznokci ze względu na swój zasadowy odczyn. To dzięki niemu znika świąd wywołany przez patogeny, a ból się zmniejsza. Soda oczyszczona ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu jest pomocna w leczeniu infekcji o innym podłożu. Pamiętaj, że terapia z wykorzystaniem sody oczyszczonej nie powinna zastępować ukierunkowanego leczenia zalecanego przez lekarza lub podologa. 

Omawiany związek chemiczny działa w bezpośrednim kontakcie ze skórą, ale można używać go także do dezynfekcji obuwia. Posypanie butów proszkiem i odstawienie ich na kilka godzin pomoże wyeliminować grzyby i bakterie, a jednocześnie zahamuje dalsze rozprzestrzenianie się choroby. Stosowanie sody oczyszczonej należy połączyć z odpowiednią profilaktyką, tj. z dbaniem o higienę stóp i paznokci oraz z regularną pielęgnacją obuwia, które nierzadko staje się źródłem zakażenia. 

Jak stosować sodę oczyszczoną w leczeniu grzybicy paznokci?

Sodę oczyszczoną można zastosować na dwa sposoby, które – praktykowane regularnie – pomagają szybciej pozbyć się grzybicy oraz dolegliwości z nią związanych. Najpopularniejsze przepisy na wykorzystanie tej substancji chemicznej w leczeniu grzybicy stóp to:

  • kąpiel stóp w roztworze z wody i sody oczyszczonej – do wanny lub miski z ciepłą wodą dodaj odpowiednią liczbę łyżek sody oczyszczonej (4 łyżki na w 2 l wody). Mocz stopy przez mniej więcej pół godziny, a następnie bardzo dokładnie wysusz je ręcznikiem. Pamiętaj o wytarciu przestrzeni między palcami, które są szczególnie narażone na rozwój grzybów;
  • okład z sody oczyszczonej i cytryny – kąpiele można uzupełnić okładami ze specjalnie przygotowanej pasty na bazie soku z cytryny i sody oczyszczonej. Pastę nakładaj bezpośrednio na zainfekowane miejsca i trzymaj okład przez kilka minut. Pamiętaj, aby nie stosować takiej mikstury do mycia całego ciała. 

Do innych naturalnych substancji, które pomagają wyeliminować problem grzybicy stóp i paznokci, należą m.in.: czosnek, ocet jabłkowy czy wyciąg z pestek grejpfruta. Domowe sposoby przynoszą najlepsze efekty w połączeniu z odpowiednio ukierunkowanym leczeniem. 

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. M. Klamczyńska i in., Podologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. D. Szafarowska, Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, PZWL 

Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Oceń artykuł

O Autorze