Spis treści:
Ból kości może skutecznie pogorszyć jakość życia niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Dotyka zarówno młode, wysportowane osoby, jak i te starsze. Dzieje się tak, ponieważ ból kości może mieć wiele przyczyn. W zależności od powodu występowania bólu lekarz dopasowuje leczenie i rehabilitację. Co oznacza ból kości i jakie może mieć przyczyny?
Przyczyny bólu kości
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn bólu kości jest uraz mechaniczny. Silne stłuczenia mogą powodować miejscowe odczuwanie silnego bólu. Mimo że jest to stan przejściowy, związany z uszkodzeniem tkanek, powinien być skonsultowany z lekarzem. Diagnostyka obrazowa pozwoli ocenić, jak rozległe jest uszkodzenie kości i czy konieczna jest dalsza pomoc medyczna. Ból powinien minąć po kilku dniach wraz z odbudową uszkodzonych tkanek. Jeśli się nasila lub regularnie powraca mimo zakończonego leczenia, konieczna będzie rozszerzona diagnostyka.
Poza uszkodzeniem mechanicznym bóle kości mogą pojawić się w wyniku chorób, takich jak:
- osteoporoza,
- nowotwór kości,
- białaczka,
- martwica jałowa kości,
- osteomalacja,
- torbiel kości.
Ból kości może być spowodowany wieloma poważnymi dolegliwościami. Jeśli tylko zauważysz, że regularnie pojawiają się u Ciebie bóle w kościach, koniecznie zgłoś się do lekarza. Najczęściej są one spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, jednak może być to również ważna wiadomość od organizmu, że dzieje się w nim coś poważnego.
Bóle kości – osteoporoza
Bóle kości nie występują w pierwszej fazie osteoporozy. Dopiero wraz z jej postępowaniem kości stają się coraz słabsze, przez co z czasem mogą ulec pęknięciu lub złamaniu. Wówczas ból może być bardzo silnie odczuwany. Najczęściej towarzyszy mu obrzęk w miejscu złamania, który znacząco ogranicza zakres ruchowy. Ból kości po złamaniu często jest pierwszym zauważalnym objawem tej niezwykle dyskretnej choroby.
Bóle kości – nowotwór
Dolegliwości bólowe w obrębie kości mogą być objawem rozwijającego się nowotworu. Z reguły diagnoza dotyczy dwóch rodzajów nowotworów kości, tj. łagodnego kostniaka kostninowego oraz złośliwego kostniakomięsaka. Pierwszy najczęściej pojawia się u nastolatków lub osób do 30. roku życia. Bóle w kościach są wówczas spowodowane rozwojem guza zbudowanego z niedojrzałych komórek kości. Ból w kościach odczuwalny jest najczęściej podczas aktywności fizycznej i nasila się w godzinach nocnych. Drugim rodzajem nowotworu kości jest kostniakomięsak. Najczęściej diagnozuje się go u mężczyzn do 30. roku życia. Powoduje silny ból kości i stawów oraz objawia się zwiększoną ciepłotą w miejscu, w którym się rozwija.
Bóle kości – białaczka i szpiczak
Kolejną poważną chorobą, która może wywoływać ból kości, jest białaczka. To choroba o podłożu autoimmunologicznym, powodująca niekontrolowany rozrost układu białokrwinkowego. Ból kości jest jednym z objawów białaczki lub szpiczaka, czyli nowotworów krwi. Do badań, które są zlecane w procesie diagnostyki nowotworów krwi, należy badanie OB. Ma ono na celu zmierzenie tempa opadania krwinek czerwonych. Wynik powyżej normy laboratoryjnej może świadczyć o stanie zapalnym lub rozwijającej się chorobie autoimmunologicznej. Pamiętaj, aby nie interpretować wyników samodzielnie. Wizyta u specjalisty pozwoli postawić prawidłową diagnozę na podstawie wszystkich zleconych badań.
Bóle kości – martwica jałowa kości
Kolejnym powodem, który może wyjaśniać to, że odczuwasz bóle w kościach, jest martwica jałowa kości. Choroba pojawia się w następstwie niedokrwienia tkanki kostnej. Wówczas kość ulega obumieraniu z powodu niedostatecznej podaży składników odżywczych. Martwica jałowa kości może powstać w wyniku wcześniejszego urazu mechanicznego, choroby autoimmunologicznej lub przyjmowania niektórych leków. Bóle kości są jednym z pierwszych objawów schorzenia. Nie lekceważ więc ich, ponieważ szybkie wykrycie martwicy znacząco zwiększa skuteczność późniejszego leczenia.
Bóle kości – osteomalacja
Niedobór witaminy D może mieć niekorzystny wpływ na stan kości. Jednocześnie z każdym rokiem zwiększa się ilość pacjentów, którzy mają zbyt niski poziom tej ważnej dla układu kostno-szkieletowego witaminy. Przedłużający się niedobór witaminy D wraz z zaburzeniem gospodarki wapniowej może powodować osteomalację. Jednym z objawów tej choroby jest ból kości miednicy, klatki piersiowej oraz kręgosłupa. Schorzenie to nie występuje często, jednak powoduje poważne zmiany i bóle w kościach.
Bóle kości – torbiel kości
Zdarza się, że ból kości spowodowany jest przez torbiel, inaczej nazywaną cystą. To zamknięty zbiornik, który wraz z rozrostem niszczy sąsiadującą tkankę kostną. Jama cysty może być wypełniona gazem, płynem lub galaretowatą treścią. Cysta kostna powoduje ból kości, ponieważ sprawia, że tkanka ulega uszkodzeniu mechanicznemu. Mimo że torbiele kości nie są zmianami złośliwymi, to jednak z czasem mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia i życia. Z tego powodu w leczeniu stosuje się zdecydowane metody chirurgiczne, aby jak najszybciej usunąć torbiel z otoczenia kości.
Jeśli odczuwasz bóle kości, a w ostatnim czasie nie zdarzył Ci się wypadek, koniecznie skonsultuj niepokojące objawy z lekarzem. Najczęściej bóle kości są spowodowane uszkodzeniem mechanicznym i przechodzą same po kilku dniach. Ten sam ból kości może być jedynie niegroźną dolegliwością lub pierwszym objawem poważnej choroby. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj je ze specjalistą, który zadba o odpowiednią diagnostykę i leczenie.
Autor: Anna Stachurska
Bibliografia
- Gaździk T. (red.), Ortopedia i traumatologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2009.
- Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
- Jabłoński M., Osteoporoza. Współczesne podejście, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.