Przetłuszczające się włosy – przyczyny, pielęgnacja - Badania Krwi
4 lipca 2022

Jak poradzić sobie z szybkim przetłuszczaniem się włosów?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Piękne, lśniące włosy są oznaką zdrowia. Z tego powodu nadmierne przetłuszczanie się ich może wzbudzać Twoje zaniepokojenie. Czy słusznie? Zbyt duża ilość wydzielanego sebum bywa oznaką zaburzeń hormonalnych lub pierwszym sygnałem, że coś niedobrego dzieje się ze zdrowiem. Dowiedz się, dlaczego włosy szybko się przetłuszczają, i naucz się dbać o ich właściwą pielęgnację.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Każdego dnia gruczoły łojowe znajdujące się w skórze wydzielają sebum, czyli mieszaninę substancji lipidowych. Pełni ona funkcję ochronną wobec skóry i zapobiega jej wysuszeniu oraz utracie wody. Najwięcej sebum wydziela skóra twarzy i głowy. Mimo że potocznie mówi się o przetłuszczaniu się włosów, należy pamiętać, że to właśnie skóra głowy ulega przetłuszczeniu, ponieważ to tam znajdują się gruczoły łojowe. W wyniku wydzielania sebum włosy natłuszczają się od nasady.

Mimo że jest to naturalny proces ochronny, to zbyt duża ilość substancji lipidowych powoduje, że przetłuszczone włosy są za bardzo obciążone i nie wyglądają dobrze. Tempo tego procesu zależy od wielu czynników, jednak znaczące przyśpieszenie przetłuszczania się włosów powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego dobrze jest wybrać się do specjalisty, który wskaże przyczynę problemu, ale również zaleci odpowiednie leczenie i pielęgnację.

Przetłuszczające się włosy – co jeszcze warto wiedzieć?

Nadmierne wydzielanie sebum to problem, który należy rozpatrywać szerzej. Bardzo często pojawia się on równolegle z dolegliwościami skórnymi, takimi jak trądzik czy łojotok. Zespół objawów w obrębie skóry powinien być objęty wspólnym leczeniem, ponieważ najczęściej wszystkie mają tę samą przyczynę. Z tego powodu warto równolegle konsultować się z lekarzami kilku specjalizacji.

Trycholog podczas wizyty wykona badanie skóry głowy i pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego włosy przetłuszczają się tak szybko. Jego wiedza będzie cenna w doborze leczenia i pielęgnacji. Z kolei dermatolog zajmie się leczeniem nadmiernego wydzielania sebum przez skórę twarzy. Kompleksowa diagnostyka u obu specjalistów pozwoli nie tylko znaleźć źródło problemu, jakim są przetłuszczające się włosy, ale również wdrożyć skuteczniejsze leczenie.

Szybko przetłuszczające się włosy – możliwe przyczyny

Jest wiele prawdopodobnych przyczyn, które sprawiają, że włosy szybko się przetłuszczają. Oprócz prozaicznych, takich jak regularne noszenie nakrycia głowy czy upalna, letnia aura, są również takie, które wymagają konsultacji ze specjalistą i dodatkowych badań. Przetłuszczające się włosy mogą być pierwszym objawem poważniejszej choroby. Jeśli zauważasz, że Twoje włosy szybko się przetłuszczają, nie szukaj samodzielnie przyczyny problemu. Autodiagnoza może prowadzić do błędnych wniosków, co skutecznie opóźni proces leczenia.

Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów to:

  • niedobory żywieniowe w codziennej diecie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy,
  • stres,
  • łupież i inne choroby skóry głowy,
  • czynniki genetyczne.

Na ostatni z wymienionych powodów nie masz wpływu, ale na pozostałe przyczyny już tak. Przetłuszczanie się włosów w większości przypadków może być wyeliminowane przez zmianę nawyków lub odpowiednio dobrane leczenie. Podczas wizyty lekarz może zlecić badanie mikro- i makroelementów, morfologię krwi, a także badanie hormonów. Tak przeprowadzona diagnostyka pozwoli wskazać lub wykluczyć powody, przez które włosy tak szybko się przetłuszczają.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Często powtarzanym mitem dotyczącym pielęgnacji skóry głowy i włosów jest to, że włosy przetłuszczające się nie wymagają tak wielu kosmetyków, jak te suche i łamliwe. Jest to poważny błąd, ponieważ nadmierne wydzielanie sebum nie służy włosom i nie sprawia, że są one lepiej odżywione. Wręcz przeciwnie, przetłuszczające się włosy są stale obciążone i potrzebują specjalnie dobranej pielęgnacji, aby mogły lśnić zdrowym blaskiem. Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Jeśli Twoje włosy szybko się przetłuszczają, dopilnuj, aby woda, której używasz do mycia, miała temperaturę zbliżoną do 36 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła woda może dodatkowo pobudzać gruczoły łojowe, co sprawi, że problem przetłuszczających się włosów będzie się jedynie nasilał. Włosy najlepiej jest myć codziennie rano. W ciągu nocy gruczoły łojowe mogą sprawić, że na następny dzień fryzura nie będzie wyglądać tak świeżo jak po umyciu. Z tego powodu przetłuszczające się włosy lepiej myć tuż po obudzeniu się. 

Przetłuszczające się włosy – jak można o nie zadbać?

Nadmierne wydzielanie sebum przez skórę głowy to nie powód, by zaniechać odżywiania i pielęgnacji włosów. Wręcz przeciwnie, jeśli masz przetłuszczające się włosy, zadbaj o regularne stosowanie odżywek. Pamiętaj, by nakładać je jedynie na środkową i dolną część włosów, aby nie obciążać tych tuż przy skórze. Co ciekawe, olejowanie to również dobry sposób na przetłuszczające się włosy. Wystarczy, że mniej więcej godzinę przed myciem użyjesz oleju rycynowego, jojoba albo arganowego. Taki zabieg korzystnie wpłynie na pracę gruczołów łojowych i pomoże spowolnić przetłuszczanie się włosów.

Szybko przetłuszczające się włosy to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim ważny komunikat o stanie zdrowia. Nadaktywność gruczołów łojowych może być spowodowana niewłaściwymi nawykami żywieniowymi czy błędną pielęgnacją skóry głowy. Przetłuszczające się włosy świadczą niekiedy o zaburzeniach hormonalnych, dlatego poszukiwanie przyczyny problemu zacznij od wizyty u specjalisty. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykonaniu odpowiednich badań będzie mógł skutecznie pomóc Ci rozwiązać problem.

 

Autor: Anna Stachurska

Bibliografia

  1. Narbutt J., Skibińska M., Nowoczesne leczenie ogólne w dermatologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.
  2. Siemiątkowska J. Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, 2016.
  3. Kowalewska M., Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012.
Oceń artykuł

O Autorze