Jakie są objawy chorób nerek? - Badania Krwi
30 stycznia 2020

Jakie są objawy chorób nerek?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Ból towarzyszący chorobom nerek często jest bardzo silny, ale wiele schorzeń tego narządu nie daje objawów latami. Niewykryte i nieleczone choroby nerek mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Nerki to kluczowe organy układu moczowego. Odpowiedzialne są one za odfiltrowywanie z organizmu substancji szkodliwych i zatrzymywanie najbardziej wartościowych. Oprócz działania filtrującego nerki pełnią również funkcję regulatora, odpowiadając za utrzymanie stałego środowiska wewnątrz organizmu. To dzięki nim wszystkie narządy mogą pracować w stałych, optymalnych warunkach, co jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Jakie są objawy chorób nerek?

Funkcje nerek są niezwykle ważne, dlatego wszelkie choroby z nimi związane wymagają poważnego traktowania, tym bardziej że objawy chorób nerek u osób dorosłych mogą być bardzo bolesne. Jedną z najczęstszych, a zarazem najbardziej bolesnych chorób układu moczowego jest kamica moczowa, nazywana także nerkową. Dotyka ona najczęściej osoby w wieku od 20 do 50 lat, częściej mężczyzn niż kobiety. Kamica nerkowa to obecność w układzie moczowym złogów, potocznie nazywanych kamieniami moczowymi. W zależności od tego, jaka substancja stanowi główny składnik kamieni, wyróżniamy kamicę: szczawianową, fosforanowo-wapniową, moczanową i cystynową. Kamica nerkowa może nie dawać o sobie znać przez wiele lat, ale kiedy już się objawi, daje bardzo niepokojące i bolesne objawy. Najczęstszym objawem kamicy jest bardzo silny ból – tzw. kolka nerkowa. Wywołuje ją przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć: parcie na mocz, częste oddawanie moczu, nudności i wymioty.

Choroby nerek – badania

Wśród innych często występujących chorób nerek wymienia się: kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek, mocznicę oraz nowotwór nerek. Niestety, większość chorób nerek przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Chorzy zgłaszają się do lekarzy zbyt późno, gdy jedynym ratunkiem jest dializa lub przeszczep. Warto więc regularnie badać nerki. Podstawowym badaniem oceniającym funkcje nerek jest stężenie kreatyniny w surowicy krwi. Jeżeli nerki zostały uszkodzone i stan ten trwa nieprzerwanie przez ponad 3 miesiące, na podstawie poziomu kreatyniny ocenia się stopień zaawansowania przewlekłej choroby nerek. Drugim podstawowym i niedrogim badaniem oceniającym funkcję nerek jest badanie ogólne moczu. Przydatne w diagnostyce funkcji nerek i chorób metabolicznych są również: oznaczenie stężenia mocznika w surowicy krwi, badanie elektrolitów (choroby nerek są wskazaniem do oznaczeń sodu we krwi), a także morfologia. Regularnie powinno się ponadto wykonywać USG układu moczowego.

Regularne badania diagnostyczne to najlepsza profilaktyka chorób nerek. Trzeba jednak pamiętać, że duży wpływ na pracę nerek ma nasza dieta. Zdecydowanie należy ograniczyć używanie soli i unikać diet białkowych. W jadłospisie powinny pojawić się natomiast warzywa i owoce, które stymulują pracę nerek i działają moczopędnie, np. seler, koper, pietruszka, bakłażan, pomidory, truskawki, poziomki, gruszki, żurawina, arbuzy. Moczopędnie działają też niektóre zioła: liść brzozy, korzeń pietruszki, ziele skrzypu. Istotne jest również nawadnianie organizmu – dorosły człowiek powinien wypijać około 2–2,5 l płynów dziennie.


O Autorze