Mrowienie w nogach - skąd się bierze? - Badania Krwi
29 sierpnia 2018

Skąd bierze się mrowienie w nogach?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Mrowienie w nogach to dolegliwość, z którą zapewne spotkał się każdy. Niektóre osoby określają je jako wrażenie przechodzącego prądu lub wibracji na skórze nóg. Zjawisko to medycznie nazywane jest parestezje i jest nieprawidłowością w czuciu. Czy mrowienie w nogach jest powodem do odwiedzenia lekarza? Jakie czynniki je powodują? Jakich chorób może być sygnałem?

Powody mrowienia nóg

Powodów, przez które można odczuwać mrowienie w nogach, może być wiele, jednak do najpopularniejszych należy długotrwałe siedzenie w jednej pozycji. Szczególnie dotyczy to siedzenia z nogą założoną na nogę lub pozycji skurczonych,skrzyżowanych nóg. W takiej sytuacji nie dochodzi odpowiednia ilość krwi do naczyń krwionośnych w nogach i tworzą się parestezje. Zmiana pozycji siedzenia, w tym przypadku pomaga niemalże natychmiast na tę dolegliwość. Mrowienie w nogach może mieć jednak przebieg bardziej długotrwały i może być skutkiem zaburzeń hormonalnych oraz elektrolitowych. Mrowienie w nogach może świadczyć także o chorobie.

Choroby a mrowienie w nogach

Tak jak wspomniano wcześniej, mrowienie w nogach może być sygnałem, iż w organizmie dzieje się coś złego. Może świadczyć bowiem o następujących chorobach:

– Dyskopatia
– zespół Guillaina-Barrego
– uraz nerwów i tkanek
– zespół niespokojnych nóg potocznie zwanym RLS
– alkoholizm
– zatrucie metalami z grupy ciężkich, np. ołów
– neuroborelioza
– toczeń układowy
– zwyrodnienie stawów
– nowotwory kości
– zaburzenie odporności
– zaburzenia krążenia
– choroby neurologiczne

Mrowienie w nogach, może być również wynikiem niedoborów elektrolitów oraz może być powikłaniem przebytych niektórych chorób.
– powikłanie półpaśca
– powikłania cukrzycy
– efekt uboczny stosowania leków
– przebyte odmrożenie lub poparzenia tkanek
– niedobór sodu, magnezu, witaminy B, potasu
– odwodnienie

Diagnostyka

Mrowienie w nogach może mieć tak wiele przyczyn, iż zwykle proces diagnostyki rozpoczyna się od morfologii z rozmazem i badania poziomu elektrolitów. Jeśli wyniki nie wykażą nieprawidłowości konieczne jest wykonanie tomografii czasem rezonansu magnetycznego, angiografii i badania Dopplerowskiego ( badanie naczyń krwionośnych). Zwykle w pierwszej kolejności wykonuje się badania internistyczne a w kolejnej neurologiczne w celu określenia przyczyn mrowienia nóg. Cały proces diagnostyczny może być długotrwały jednak jest konieczny, jeśli mrowienia w nogach zdarzają się nam często, trwają długo lub towarzyszą im inne objawy takie jak:
-paraliż
-zaburzenia widzenia
-utrata przytomności
– zaburzenia czucia
– problemy z oddawaniem moczu
W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub do szpitala, gdyż powyższe syndromy połączone z mrowieniem nóg, mogą być oznaką poważnej choroby, a nawet mogą zagrażać życiu.

Leczenie

Proces leczenia parestezji nie zawsze musi być skomplikowany. Niemniej jednak warto zadbać o odpowiednią diagnostykę, aby wykluczyć istnienie poważnych chorób u pacjenta. W tym celu warto zgłosić się do lekarza i omówić z nim dalszy proces leczenia/diagnostyki. Być może mrowienie spowodowane jest błahym problemem jednak zawsze powinniśmy mieć co do tego pewność.


O Autorze