Spis treści:
9 miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka to bardzo szczególny czas w życiu każdej kobiety. Choć wokół ciąży narosło wiele mitów, prawdą jest, że w tym okresie przyszłej mamie nie wolno wykonywać niektórych czynności. Sprawdź, czego unikać w ciąży, a co możesz robić, bez obaw o zdrowie swoje i dziecka!
Czego unikać w ciąży – realne zagrożenia i mity
Jeśli okaże się, że jesteś w ciąży, już na pierwszej wizycie u ginekologa usłyszysz zapewne, co powinnaś robić, a czego unikać, żeby nie zaszkodzić sobie, ani rozwijającemu się dziecku. Gdy radosną wieść oznajmisz bliskim, możesz z kolei dostać mnóstwo rad, które niekoniecznie mają sens. Jak odróżnić mity, które narosły wokół tych 9. miesięcy od tego, czego unikać w ciąży ze względów medycznych? Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości ostatecznie rozwieje lekarz prowadzący Twoją ciążę, dlatego nie wahaj się zadawać pytań, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. To bardzo ważne, by konsultować wszelkie obawy ze specjalistą – dzięki temu, ginekolog może szybko zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowia Twojego lub dziecka.
Czego unikać w ciąży, aby nie poronić – I trymestr
Czego nie robić w ciąży, żeby nie zaszkodzić sobie, ani dziecku? Większość zakazów dotyczących I trymestru, tyczy się także pozostałych etapów ciąży, ale są i takie, które lekarz może znieść w II trymestrze. Należy do nich chociażby aktywność fizyczna – na początku ciąży, należy unikać treningów. Ćwiczenia gimnastyczne można rozpocząć już od 14. tygodnia ciąży, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty lub trenera doświadczonego w pracy z przyszłymi mamami.
Czego unikać w ciąży, aby nie poronić? Miłośniczki sportów ekstremalnych muszą zrezygnować z ich uprawiania nie tylko w I trymestrze, ale przez całe 9 miesięcy i okres połogu. Aktywności tego typu niosą za sobą zbyt duże ryzyko poważnego urazu, co może być tragiczne w skutkach dla ciężarnych.
W I trymestrze ciąży nie powinno się również korzystać z masaży, nawet tych dla kobiet w ciąży. Większość salonów masażu w ogóle nie przyjmuje przyszłych mam w I trymestrze, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak organizm zareaguje na ucisk poszczególnych mięśni.
Bezwzględnie unikaj także podnoszenia ciężarów! Ten zakaz również obowiązuje przez całą ciążę – dźwiganie może spowodować poronienie lub wywołać przedwczesne pęknięcie błon płodowych.
Choć ciążowe mdłości mogą męczyć Cię cały dzień, to nie zapominaj o tym, by zdrowo się odżywiać. Pamiętaj, że odchudzanie znajduje się na liście pt. „Czego unikać w ciąży?”. Jedz dla dwojga – nie za dwoje, a Twoje samopoczucie będzie lepsze.
Czego nie wolno robić w 2. trymestrze ciąży?
To, czego nie wolno robić w 2. trymestrze ciąży jest w zasadzie nieco poluzowaną kontynuacją zakazów z I trymestru. Nadal nie możesz pić alkoholu, palić papierosów, jeść surowego mięsa, jajek, serów pleśniowych, czy sushi. Jednak na tym etapie ciążowe nudności zwykle mijają, dlatego powinnaś mieć apetyt na nieco więcej produktów.
Cały okres ciąży to także bezwzględny zakaz korzystania z niektórych inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, takich jak makijaż permanentny oraz wykonywania tatuaży. Wprowadzanie igły pod skórę może skutkować zakażeniem wirusem HBV, HCV, czy HIV. Ponadto, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia uczulenia, ponieważ w czasie ciąży ciało inaczej reaguje na niektóre substancje.
Masz kota, a Twoi bliscy przestrzegają przed toksoplazmozą? To bardzo szkodliwy mit, w wyniku którego mnóstwo zwierząt traci domy. Najnowsze badania nie wykazały związku między opieką nad kotem, a zarażeniami toksoplazmozą wśród przyszłych mam. Jeśli jednak się obawiasz, niech inni domownicy sprzątają kuwetę – Ty skup się na relaksie u boku swojego pupila. Bardzo dobrze natomiast myj warzywa i owoce stykające się z ziemią (np. truskawki), gdyż na nich mogą znajdować się inwazyjne formy toksoplazmy.
3. trymestr ciąży – czego unikać?
To już ostatnia prosta – zaczyna się 3. trymestr ciąży! Czego unikać w ostatnich tygodniach? W 3. trymestrze wracają niektóre zakazy z samego początku ciąży. Przede wszystkim, niektóre ćwiczenia fizyczne mogą być zwyczajnie niemożliwe do wykonania i niebezpieczne dla ciężarnej. W tym czasie lepiej skupić się na treningu pozycji porodowych i sposobu oddychania.
Wiele salonów masażu również odmawia masowania przyszłych mam tuż przed porodem, w obawie o wywołanie akcji skurczowej macicy, co może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Ostatnie tygodnie ciąży to także przeciwwskazanie do odbywania lotów samolotem. Żeby podróżować, potrzebna jest zgoda lekarza, jednak na miesiąc przed planowanym porodem, mało które linie lotnicze wpuszczą ciężarną na pokład samolotu.
Mamo, nie zapominaj o badaniach!
Oprócz zakazów w ciąży, przyszła mama musi również pamiętać o kalendarzu badań. Część z nich należy wykonać już na samym początku I trymestru. Do najczęściej powtarzających się przez cały okres ciąży należą: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, glukoza, TSH, pomiar masy ciała, pomiar ciśnienia oraz USG. O pozostałych z pewnością poinformuje Cię Twój lekarz i wystawi odpowiednie skierowania. Wszystkie badania laboratoryjne wykonasz w najbliższym laboratorium Diagnostyki.
Bibliografia:
- https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
- Buffolano W., Cook A.J., Gilbert R.E., i in., Sources of toxoplasma infection in pregnant women: European multicentre case-control study, European Research Network on Congenital Toxoplasmosi, BMJ, R. 2000, nr 321, s. 142-147.