Krwawiące dziąsła - przyczyny i leczenie - Badania Krwi
17 stycznia 2022

Krwawiące dziąsła – czy powinny Cię niepokoić? Przyczyny i leczenie

Krwawiące dziąsła to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Często nie przywiązujemy do tego należytej uwagi i bagatelizujemy sygnały. Jest to błąd, gdyż przyczyną krwawienia mogą być schorzenia toczące się w organizmie, nie tylko te, które dotyczą uzębienia. O czym może świadczyć krwawienie z dziąseł? Jak sobie z tym radzić?

Krwawiące dziąsła – dlaczego tak się dzieje? 

Stany zapalne dziąseł występują u niemalże 50% populacji zarówno dorosłych, jak i dzieci. Płytka nazębna, która pozostaje przez dłuższy czas nieusuwana, jest źródłem toksyn i odpowiada za powstanie stanu zapalnego, doprowadzając do poważnych problemów, jakim są krwawiące dziąsła. Jak pokazują badania – u zdrowych osób, które zrezygnują ze szczotkowania zębów przez okres 2 tygodni, rozwija się zapalenie dziąseł. Należy pamiętać, że „zdrowe zęby” to nie tylko brak próchnicy, ale również zdrowe dziąsła, tkanka łączna i kości, które je otaczają.

Jakie badania warto wykonać?

Krwawienie dziąseł jest najczęściej oznaką chorób przyzębia, ale może być również objawem poważnych schorzeń ogólnoustrojowych takich, jak;

  • niedokrwistość –każda postać niedokrwistości wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku podejrzenia anemii konieczne jest wykonanie pełnej morfologii krwi oraz testu na krew utajoną w kale,
  • cukrzyca – u diabetyków powszechną dolegliwością mogą być krwawiące dziąsła. W przypadku podejrzenia, iż problem może być skutkiem cukrzycy, należy zbadać poziom glukozy we krwi,
  • niedobory witaminowe – szczególnie witamin C i K,
  • choroby wątroby – pomocne może okazać się badanie poziomu bilirubiny całkowitej, oraz próby wątrobowe,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • AIDS.

Objawy krwawiących dziąseł

Nie od dziś wiadomo, że stan jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Jeśli stan naszych zębów nie jest najlepszy, z pewnością prędzej czy później objawi się to krwawieniem dziąseł lub innymi przykrymi w skutkach chorobami. Najpowszechniejsze objawy krwawiących dziąseł to:

  • opuchlizna,
  • zaczerwienienie,
  • ból przy ucisku,
  • zwiększona ruchomość zębów,
  • oddzielanie się dziąseł od zębów i tworzenie patologicznych kieszonek dziąsłowych,
  • zmiana kolorytu dziąseł (z jasnoróżowego na ciemnoczerwony),
  • nieświeży oddech.

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz nieprawidłowa technika szczotkowania. Płytka nazębna, która nie jest usuwana, gromadzi się w okolicach linii dziąseł oraz w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych po czasie przekształcając się w kamień nazębny. Niesuwany kamień jest idealnym miejscem bytowania bakterii, które prowadzą do powstania stanu zapalnego. Przewlekły stan zapalny powoduje rozpulchnianie dziąseł, co w efekcie przyczynia się do ich krwawienia. Krwawiące dziąsła to również jedna z pierwszych oznak poważnej choroby, jaką jest paradontoza. Schorzenie swoim zasięgiem obejmuje dziąsła oraz tkanki wokół zębów, powodując stopniowe odsłanianie się szyjek zębowych. Zęby stają się niestabilne, a brak wdrożenia leczenia skutkuje całkowitą utratą zębów.

Krwawiące dziąsła – profilaktyka

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że krwawiące dziąsła wiążą się ze stanem chorobowym, powinniśmy udać się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu skieruje nas na odpowiednie badania. Ponieważ jedną z najpowszechniejszych przyczyn krwawiących dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej, klucz to prawidłowa higiena jamy ustnej. Samo szczotkowanie nie jest wystarczające, gdyż szczoteczka często nie radzi sobie z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, gdzie gromadzą się resztki jedzenia. Do codziennej higieny jamy ustnej należy używać nici dentystycznej, która pomoże pozbyć się resztek pokarmu oraz płynu do płukania jamy ustnej.

W leczeniu krwawienia z dziąseł ważna jest regularna kontrola u dentysty, co najmniej raz w roku zakończona zabiegiem usuwania kamienia oraz fluoryzacji zębów. Równie ważnym elementem walki z krwawiącymi dziąsłami jest zmiana codziennych nawyków. Modyfikacja diety to pierwszy krok do sukcesu – zdrowe, pełnowartościowe produkty są naszym sprzymierzeńcem w walce z krwawiącymi dziąsłami i chorobami, które wpływają na stan naszej jamy ustnej. Należy unikać spożywania przetworzonych produktów, a w zamian postawić na warzywa i owoce. Niezbędne jest zwiększenie w codziennym menu podaży witamin C i D, magnezu, wapnia, a także kwasów omega 3, które mają działanie przeciwzapalne. Osoby palące papierosy powinny zrezygnować z nałogu. Inną równie ważną kwestią jest ograniczenie stresu – ciągły stan napięcia wpływa niekorzystnie na układ immunologiczny, przyśpieszając rozwój infekcji. Intensywny stres wywołuje również skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia gojenie się już powstałych ran. Warto więc zadbać o chwilę relaksu – wpłynie to korzystnie również na nasze dziąsła.

 

Wszystkie niezbędne badania możesz wykonać już dziś w Diagnostyce. Nasi eksperci zadbają o to, byś przeszedł przez cały etap badań bez stresu i pomogą w walce o zdrowie i lepsze samopoczucie.

 

Bibliografia:

·       M. Pietruska, REGENERACJA TKANEK PRZYZĘBIA, 2017