Kiedy należy zbadać krew? - Badania Krwi
12 maja 2017

Kiedy należy zbadać krew?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Badania krwi to jeden z najskuteczniejszych sposobów diagnostyki organizmu. Pozwalają bowiem wykryć wiele nieprawidłowości, niedoborów oraz chorób. Warto więc wiedzieć kiedy należy zbadać krew. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, które powinny skłonić nas do odwiedzin w laboratorium.

Ciągłe uczucie zmęczenia

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się czuć zmęczenie. To całkowicie zrozumiałe. Jeśli jednak stan ten przedłuża się, a wykonywanie codziennych obowiązków jest ponad nasze siły to znak, że dzieje się coś niepokojącego. W takiej sytuacji warto zbadać krew. Badanie to pozwoli sprawdzić, czy organizm nie zmaga się z ukrytą infekcją. Pomoże również zdiagnozować niedokrwistość i niski poziom żelaza.

Skłonności do siniaków

Wystarczy lekkie uderzenie lub ściśnięcie by na Twoim ciele pojawił się ciemnofioletowy siniak? To problem nie tylko estetyczny, ale również sygnał, że możesz mieć poważne problemy z krzepliwością krwi. Warto więc skontrolować ją poprzez wykonanie odpowiedniego badania krwi. Dodatkowo sprawdzając poziom cukru możemy wyeliminować podejrzenie cukrzycy, która także może dawać podobne objawy. Poziom cukru warto również skontrolować jeśli wciąż odczuwamy pragnienie lub mamy skłonności do pleśniawek i grzybicy. To również objawy cukrzycy – lepiej więc dmuchać na zimne.

Utrata wagi

Zazwyczaj utrata wagi przyjmowana jest przez nas z zadowoleniem. Wszyscy chcemy przecież czuć się szczupło i lekko. Czasem jednak ciągły spadek wagi jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, z czym warto walczyć. W rozpoznaniu przyczyn utraty wagi również może pomóc nam badanie krwi. Badanie powinno obejmować nie tylko morfologię, ale również sprawdzić stężenie hormonów tarczycy.

Niezdrowe jedzenie i alkohol

Nie da się ukryć, że nasza dieta i nawyki nie zawsze są zdrowe. Jeśli jemy tłusto i niezdrowo lub nie stronimy od alkoholu warto regularnie wykonywać badania krwi. W przypadku osób lubiących alkohol warto sprawdzić poziom bilirubiny – dzięki temu dowiemy się, czy wątroba radzi sobie z obciążeniami, na jakie ją narażamy.
Osoby jedzące tłusto i niezdrowo powinny zaś kontrolować krew pod kątem rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. W takim przypadku warto wykonać tak zwany lipidogram.

Jak więc widać badanie krwi to jeden z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Pomaga bowiem w wykryciu bardzo wielu chorób i nieprawidłowości. Nie bójmy się więc odwiedzać laboratorium gdy zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego.

Zobacz również: Jak objawia się i jak zdiagnozować boreliozę?


O Autorze